Česká republika se ujala předsednictví V4, v zemědělství se zaměří na hospodaření s vodou a půdou a problémy v lesích
02.07.2019 | MZe ČR
Dvojí kvalita potravin, budoucí podoba Společné zemědělské politiky (SZP), lesnické otázky včetně řešení následků kůrovcové kalamity a hospodaření s vodou a půdou. Čtyři klíčová témata, kterým se bude Česká republika věnovat během předsednictví Visegrádské skupině, jež začalo dnes a potrvá do konce června 2020.
„Budeme pokračovat v projektech, které nastolilo slovenské předsednictví. Samozřejmě ale chceme otevřít i další důležitá témata, zejména hospodaření s vodou a půdou je podle nás naprosto zásadní, a to i s ohledem na klimatickou změnu. Na ni se musí adaptovat nejen zemědělci, ale i lesníci, vodohospodáři a všichni, kteří pečují o naši krajinu,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Společná zemědělská politika, jejíž součástí je i podpora hospodaření v lesích, musí reagovat na negativní dopady změny klimatu na lesní porosty a půdu. Kombinace sucha a extrémů teplot způsobuje oslabení a odumírání lesů a je příčinou chřadnutí lesních dřevin a rozvoje jejich škůdců, především houbových chorob a kůrovců jehličnatých dřevin.
„Podobně vážná situace, jako v našich lesích, je v řadě zemí Evropské unie. Proto na plánovaná zasedání přizveme i zástupce zemí mimo Visegrádskou skupinu. Se silným mandátem budeme moci lépe ovlivňovat Společnou zemědělskou politiku, která musí reagovat i na aktuální situaci v lesích,“ uvedl ministr Toman.
V průběhu českého předsednictví V4 se budou finalizovat také pravidla budoucí SZP. V rámci Visegrádské skupiny proto bude ČR chtít najít shodu a podporu v klíčových oblastech, zejména zjednodušení pravidel pro zemědělce, podpory malých farem či dobrovolnosti zastropování dotací.
V rámci předsednictví jsou v plánu dvě zasedání na ministerské úrovni, v říjnu tohoto roku v Praze a na přelomu března a dubna 2020 v Brně. Uskuteční se také nejméně pět velkých jednání na expertní úrovni.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii Zemědělství
- Obří sankce kvůli formalitám (15.07.2025)
- Udržitelný potravinový systém v Česku (15.07.2025)
- Ministr Výborný: Kvóty na dovoz z Ukrajiny jsou přísnější, ale podporují Kyjev (15.07.2025)
- Výborný požaduje po EK zajištění náhrady za zakázané přípravky na ochranu plodin (15.07.2025)
- Dosavadní průměrný výnosy obilí na jihu Moravy jen 5,78 tuny, méně než lon (15.07.2025)
- Evropou se šíří nová nemoc - nodulární dermatitida (15.07.2025)
- Estonští farmáři používají lamy k ochraně ovcí před vlky (15.07.2025)
- Zájezd do Dánska 2025 (14.07.2025)
- Svaz: Družstva mohou farmářům zajistit lepší ceny a stabilitu, zájem o ně roste (14.07.2025)
- Olivy mizí ze stromů i obchodů. Řecký poklad drtí sucho a zloději (14.07.2025)