Bude to mít britské hovězí někdy lehké?

Bude to mít britské hovezí nekdy lehké?

To je otázka, na kterou se snažil v uplynulých dnech získat uspokojivou odpoved první tajemník britského velvyslanectví v Praze, Tony Brennan, od Josefa Holejšovského, ústredního reditele Státní veterinární správy CR. Naposledy dotaz na možnost dovozu britského hovezího do CR padl 29. 11. 1999.

Dnes je situace ponekud odlišná, nebot nemecké spolkové zeme vyslechly argumenty britské strany a porozumely jim. Britské hovezí muže tudíž být za urcitých striktne daných podmínek prodáváno i v Nemecku. Evropský komisar David Byrne uvítal takovéto rozhodnutí nemeckého parlamentu, který toto rozhodnutí prijal - odhlasoval zrušení embarga na hovezí z britských ostrovu. Toto hovezí maso však je možné, podle informací Státní veterinární správy CR (SVS), dovážet do Nemecka jedine za velmi prísných podmínek, samozrejme podle britského systému DBES a dalších zprísnujících podmínek, které si nemecká strana dala. Teprve po jejich splnení pak je, podle nemeckých vedeckých pracovníku, takovéto hovezí zcela stejné kvality jako ostatní hovezí maso v clenských zemích EU.

O názoru Státní veterinární správy CR na možnost exportu britského hovezího masa do CR v režimu systému DBES se informoval v uplynulých dnech první tajemník britského velvyslanectví. Tento systém DBES (Date-based Export Scheme), který podle Britu patrí k nejbezpecnejším na svete, spocívá predevším v tom, že jsou zvírata prísne registrovaná, napríklad je možné exportovat maso pouze ze skotu narozeného po 1. srpnu 1996, kde není riziko prenosu BSE od matky, a u nehož již nebyl evidován žádný prípad BSE. (Zákaz zkrmovat masokostní moucku vyrobenou z prežvýkavcu prežvýkavcum byl sice prijat již v roce 1988, avšak teprve u zvírat narozených po 1. 8. 1996 se prestala BSE vyskytovat).

Na schuzce s Tony Brennanem rekl Josef Holejšovský, že dává prednost tomu, aby problém týkající se vývozu britského hovezího byl projednán na schuzce šéfu veterinárních služeb kandidátských a clenských zemí EU, která se bude konat 11. až 14. dubna v Lisabonu. Až dosud žádná z kandidátských zemí nepovolila dovoz britského hovezího na své území. Stejne postupuje i rada dalších zemí. Státní veterinární správe CR, podle slov ústredního reditele, stejne asi jako ostatním veterinárním správám, vadí predevším názor Francie podporovaný týmem francouzských vedeckých pracovníku. Presto Josef Holejšovský prislíbil vyslat pracovníky SVS CR do Velké Británie, aby funkcnost systému DBES proverili.

Naše veterinární správa zrejme uplatní i podmínky, které požaduje Nemecko a bude studovat možnost dalšího zprísnení bezpecnosti - napríklad požadavkem laboratorních testu, pokud se ukáže, že jsou k dispozici takové, které lze použít rutinním zpusobem. Lze ocekávat, že problematika BSE ve vztahu k exportu britského hovezího masa bude projednávána na výrocním zasedání více než 170 clenských státu Mezinárodního úradu pro nákazy (OIE), které se bude konat v druhé polovine kvetna v Paríži.

Ústrední reditel SVS CR, Josef Holejšovský, rekl, že celou situaci veterinární správa stále bedlive sleduje a bude samozrejme sledovat i postoj veterinárních správ jednotlivých kandidátských zemí.

Agrárnímu deníku to sdelil tiskový mluvcí SVS CR Josef Duben.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info