Asociace: Klimatická situace si žádá větší flexibilitu pravidel k údržbě zemědělských ploch
15.07.2019 | ASZ
V souvislosti s klimatickými změnami s následkem dlouhotrvajícího sucha je nezbytné změnit i pravidla k údržbě zemědělských ploch v krajině, která musí být, dle lokálních podmínek, mnohem pružnější. To je názor Asociace soukromého zemědělství ČR, která nyní v tomto duchu směřovala žádost na příslušný odbor Ministerstva zemědělství.
Poskytování finanční podpory vztahující se k péči o trvalé travní porosty je podmíněno provedením zemědělského obhospodařování v termínu do 31. července, v případě horských znevýhodněných oblastí pak o měsíc déle. Za současné situace extrémního sucha, kdy nelze očekávat potřebné rychlé zlepšení stavu, je tato podmínka příliš striktní, má za následek závažné narušení až likvidaci travních porostů a znemožnění zajištění dostatečné krmivové základny pro hospodářská zvířata.
Asociace proto žádá Ministerstvo, aby v odůvodněných případech umožnilo posunutí termínu nutného posekání luk a pastvin. Nejde přitom o zavedení plošné výjimky, ale o možnost flexibilního řešení v lokalitách, kde je toho zapotřebí. Jako konkrétní východisko se nabízí, aby zemědělec o tuto možnost požádal Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který by rozhodl na základě znalosti aktuální situace přímo či po konzultaci s místním orgánem ochrany přírody.
Možnost využití obecného právního institutu v podobě ohlášení zásahu vyšší moci není za současných podmínek adekvátním východiskem. V souladu se současnými potřebami péče o krajinu a environmentálními doporučeními, která zaznívají například i ze strany Ministerstva životního prostředí, je nezbytným řešením pouze výše uvedená změna pravidel.
Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR
Další články v kategorii Zemědělství
- Obří sankce kvůli formalitám (15.07.2025)
- Udržitelný potravinový systém v Česku (15.07.2025)
- Ministr Výborný: Kvóty na dovoz z Ukrajiny jsou přísnější, ale podporují Kyjev (15.07.2025)
- Výborný požaduje po EK zajištění náhrady za zakázané přípravky na ochranu plodin (15.07.2025)
- Dosavadní průměrný výnosy obilí na jihu Moravy jen 5,78 tuny, méně než lon (15.07.2025)
- Evropou se šíří nová nemoc - nodulární dermatitida (15.07.2025)
- Estonští farmáři používají lamy k ochraně ovcí před vlky (15.07.2025)
- Zájezd do Dánska 2025 (14.07.2025)
- Svaz: Družstva mohou farmářům zajistit lepší ceny a stabilitu, zájem o ně roste (14.07.2025)
- Olivy mizí ze stromů i obchodů. Řecký poklad drtí sucho a zloději (14.07.2025)