Zemědělcům hrozí kvůli BSE další finanční ztráty
09.01.2002 | Denik.cz
Vyšetřování skotu na BSE neplatí již od nového roku stát, ale zpracovatelské podniky. Zda tyto náklady naúčtují chovatelům, nebo spotřebitelům, není zatím zcela jasné. Ředitelé západočeských masokombinátů se k situaci vyjadřují spíše vyhýbavě. "Otázka toho, kdo a jakým dílem se bude na úhradě testů podílet, je zatím nedořešená obchodní záležitost," míní ředitel Masokombinátu Cheb Petr Bílek.
"Důvod k vyšetřování vidím spíše na straně chovatelů a obchodní řetězce navíc takový nárůst spotřebitelských cen nepřipustí. Účtování těchto nákladů bude řešeno pravděpodobně individuálně při sjednávání nákupních cen s dodavateli," konstatuje.
Plzeňský Masokombinát Schneider počítá se zvýšením spotřebitelských cen v důsledku testování na BSE v průměru o dvě až tři koruny na kilogram. "Částečně se budou na úhradě nákladů za vyšetřování podílet také naši dodavatelé. To bude ale dohodnuto individuálně," uvádí mluvčí společnosti Edita Vighová.
Jedno vyšetření na BSE stojí 1600 korun. Stát zaplatil za testování skotu v období od června do prosince loňského roku zhruba 145 milionů korun. Vyšetřením prošlo v tomto období přes 113 tisíc kusů hovězího dobytka. "Pouze dva kusy byly dosud pozitivní. Přesto zatím neuvažujeme o zrušení povinnosti vyšetřování, především s ohledem na zkušenosti ostatních evropských zemí s tímto onemocněním," uvádí mluvčí Státní veterinární zprávy Josef Duben. Například jen v sousedním Bavorsku se před nedávnem vyskytl již šedesátý třetí případ BSE.
V souvislosti s rizikem šíření BSE je navíc u každého poráženého kusu odstraněn takzvaný specifický rizikový materiál - hlava, střevní trakt a mícha. Opatření přijde u jednoho kusu zhruba na pět set korun. Tuto částku platí chovatelé, pro které je i bez toho chov skotu ztrátový. Na úhradu těchto nákladů bylo sice vyčleněno 25 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí, tato částka však podle odborníků vystačí pouze na tři měsíce.
"Peníze dostane po dohodě jediná firma, která se v České republice zabývá zpracováním odpadu z jatek na masokostní moučku," informuje Markéta Rejlková ze Státního fondu životního prostředí. "Tento podnik bude podporu čerpat od února do dubna. Chovatelé tedy v tomto období nebudou platit žádný poplatek na tyto účely," upozorňuje. Řešení je to však pouze krátkodobé - po vyčerpání částky 25 milionů přejde tato povinnost zpět na chovatele.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)