Zamyšlení nad českou myslivostí
04.03.2002 | Karlovarské noviny
Myslivost bude dál vnímavým lidem přinášet neopakovatelné zážitky, kouzlo mlhou zahalených rán a zlatavých večerů, podivné vzrušení, kdy zvěř vystupuje z úkrytů po starých ochozech, které používaly generace předtím a snad budou používat ještě mnohé generace v budoucnu.
Málokomu je dopřáno číst v zákonitostech přírody Jen opravdovým myslivcům je dopřáno číst v oněch obdivuhodných zákonitostech přírody a učit se jim rozumět, i když, jak říkají opravdoví myslivci, jeden lidský život na to nestačí. Lov patří k myslivosti, a pokud probíhá podle pravidel, není v žádném případě nesmyslným zabíjením. Člověk, i když na to v současné době často (a snad i rád) zapomíná, je součástí přírody, a v přírodě je lov zcela přirozenou záležitostí.
Je dvojí myslivost a jsou dvojí myslivci Je dvojí myslivost a jsou dvojí myslivci. Ta opravdová, která patří k lidským činnostem po staletí a je přes všechna zpochybňování kulturní činností, spjatou hluboce s historií lidstva. Pak je ale druhá myslivost, ta, která se stala záležitostí snobů, a pro ty představuje jen lovecké zážitky.
Domovská honitba je pro mnoho myslivců vším Pro opravdové myslivce je na prvním místě láska k přírodě. Jde nepochybně o silný emocionální vztah, který je spojen s bohatými vědomostmi a zkušenostmi, který zpravidla nemají ti, kdo proti lovu nebo myslivosti bojují. Nezanedbatelná je i neplacená práce, která je také všem myslivcům společná. Domovská honitba je pro mnoho myslivců vším, nejen kde loví, ale kde také pečují o zvěř a svému koníčku věnují veškerý svůj čas a finance. Tato neplacená práce jde velice těžko vyjádřit v číslech a někdy je těžko prokazatelná.
Poznatky myslivců bývají prvním varujícím signálem Lze ale konstatovat, že neplacená práce myslivců je bezpochyby významným přínosem k udržení přírodního prostředí, k poznávání zvěře a ekologie krajiny. Poznatky myslivců jsou vždy prvním varujícím signálem při podstatných změnách v naší přírodě. Je velice smutné, že někdy na tato známá fakta zapomínají někteří naši občané a ústavní činitelé. Potom se vedou diskuse v intencích, které jsou nedůstojné a svědčí o neznalosti problematiky a stavu naší myslivosti.
Přehlídka trofejí je také výsledkem péče o zvěř Můžeme být spokojeni, že zvěř nepatří majitelům pozemků a vychází z respektování právní kvalifikace jako věci nemající vlastníka. A tak jelen či srnec je nejen chloubou přírody, ale i chovatelských zásad myslivců. Kráva či vykrmené prase je naopak chloubou farmáře, a tak to snad díky bohu i zůstane. Každoroční přehlídka trofejí je výsledkem myslivecké péče o zvěř. Trofeje vystavené zvěře vypovídají o jejím genetickém založení, o přírodních podmínkách, ve kterých zvěř žije, a v neposlední řadě o myslivecké péči, se kterou se věnujeme jejímu chovu.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)