Zákon má ztížit lov vlků u hranic
21.09.2001 | Mladá fronta Dnes
Slovenští ochranáři připravují zákon, který má chránit vlky v pohraničí. "Chtěli jsme, ať zákaz platí už letos," řekli čeští úředníci.
Vlci, kteří při hledání nových teritorií přecházejí ze Slovenska a Polska do Moravskoslezských Beskyd, mají šanci, že je slovenští myslivci v Kysucích na hranicích s Českou republikou přestanou mít doslova na mušce. Pracovníci slovenské Státní ochrany krajiny Slovenské republiky se sídlem v Banské Bystrici slíbili před několika dny maďarským a českým ochranářům, že udělají všechno pro to, aby slovenští úředníci zrušili nebo omezili v Kysucích, které přecházejí na hranicích v Beskydy, každoročně povolený lov této vzácné šelmy. Čeští státní úředníci tlačí na své slovenské kolegy, neboť jsou přesvědčeni, že slovenští myslivci střílí mladé vlky, kteří se narodili v Beskydech. Mají zprávy i o tom, že na slovenské straně zůstal zastřelený i jeden člen takzvaného alfa páru, který ve smečce jediný plodí potomstvo. "Budeme naléhat na ministerstvo zemědělství, aby ve zmíněných územích náš stát chránil vlka celoročně," řekl ředitel Státní ochrany přírody SR Martin Kassa. "Zároveň tuto ochranu zakomponujeme do námi navrhované novely zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou máme parlamentu předložit do konce roku." Dodal, že starý zákon platí od šedesátých let, ovšem vyhlášky povolily před několika lety střílet vlky. "Už jednou jsme zkrátili dobu legálního lovu vlků, aby je myslivci nelovili v době, kdy vyvádějí mladé," řekl Martin Kassa. Slovenští myslivci mohou nyní už několik let lovit vlky od poloviny října do ledna. Slovenští ekologové upozorňují, že tento výdobytek slovenských myslivců bude těžké zrušit nebo omezit. To potvrzuje i Martin Kassa. "My tento požadavek do návrhu zákona dáme. Ale co s tím návrhem udělají poslanci, se nedá předvídat. Často pozmění zákon tak, že je dost jiný než návrh," řekl Kassa. Zástupce ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky v Praze Jan Plesník řekl, že spolu s maďarskými kolegy žádali ve Zvolenu slovenské kolegy, aby vlka chránili v Kysucích a Slovenském krasu už v nadcházející letošní zimě. "Chápeme ale, že je to pro slovenské kolegy těžké. Dělají, co mohou. Pokud však, třeba i později, uspějí, bude to velký ústupek jejich ministerstva zemědělství," řekl Jan Plesník. Ředitel Státní ochrany přírody v Banské Bystrici Martin Kassa dodal, že na rozdíl od vlka je už nyní také v Kysucích celoročně hájený medvěd. "Povolujeme střílet pouze škodné kusy," řekl. Zooložka Dana Bartošová ze Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy v Rožnově pod Radhoštěm snahu slovenských ochranářů vítá. "Je dobře, že v lednu na Bumbálce dohodnutá mezinárodní jednání o celoroční ochraně vlka ve slovenských Kysucích pokračují. Je vidět, že na obou stranách je snaha tuto vzácnou šelmu chránit," řekla zooložka.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)