Vodní vize může být pro zemědělství východiskem
08.02.2002 | Agris
Vize budoucnosti českého zemědělství s pracovním názvem "Čistá voda pro Evropu" , takzvaná "vodní vize", může být jedním ze systémových řešení, jak v ČR aplikovat evropský model multifukčního zemědělství. Domnívá se to ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky (VÚZE) Tomáš Doucha.
Projekt vodní vize vznikl již před několika lety právě ve VÚZE jako výsledek diskusí o podobě českého zemědělství ve třetím tisíciletí, resortní ministerstvo zemědělství však o myšlenky z něj neprojevilo zájem. Díky poslednímu vývoji v EU, která nabídla kandidátským zemím pouze čtvrtinu takzvaných přímých plateb na podporu zemědělské produkce, se však uvedená vize stala znovu aktuální, neboť součástí nabídky EU je také podpora enviromentálních rolí zemědělství, na kterých je zmíněná vize postavena. "A co je důležité, EU již několikrát zopakovala, že na takový projekt by ČR finanční prostředky poskytla," konstatoval Doucha.
Základní myšlenkou vodní vize je skutečnost, že ČR je prameništěm a rozvodím vodních toků tekoucích do ostatních zemí Evropy. Smyslem vize je zajistit co nejvyšší kvalitu z ČR odtékající vody, posílit stabilitu vodního režimu uvnitř ČR, využít rybníkářských specifik ČR k turistickým aktivitám, ale i ke specifické produkci sladkovodních ryb a celkový rozvoj biodiverzity - pestrosti krajiny. Vize přirozeným způsobem naplňuje investičně velmi náročnou, takzvanou nitrátovou směrnici EU, podle které je každá členská země povinna celou řadou opatření snižovat znečištění životního prostředí dusíkem.
Vodní vize by měla být podle Douchy v nejbližším období detailněji rozpracována za účasti odborné zemědělské veřejnosti. Jedním z impulsů by se měly stát i připravované kulaté stoly odborníků, jejichž smyslem bude nalézt v případě realizace vodní vize jako generální koncepce českého zemědělství nejoptimálnější konkrétní programy při jejím uvádění do praxe.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)