Veterináři loni v Olomouckém kraji evidovali první případ hniloby včelího plodu
17.02.2025 | ČTK
Veterinární inspektoři loni v Olomouckém kraji zaznamenali první potvrzený výskyt hniloby včelího plodu. Kvůli této nebezpečné nákaze, která se v Česku po předchozí dlouhodobé pauze znovu objevila před několika lety, museli loni včelaři v kraji zlikvidovat zhruba šest desítek včelstev. ČTK to řekla ředitelka Krajské veterinární správy SVS pro Olomoucký kraj Hana Brázdová.
Hniloba včelího plodu byla loni zjištěna na dvou stanovištích v okrese Šumperk. "V ohniscích této nákazy bylo na základě nařízených opatření zlikvidováno celkem 59 včelstev. Nákaza se díky tomu dál nerozšířila," uvedla Brázdová. Hniloba včelího plodu se přenáší kontaktem mezi včelami nebo nářadím. Způsobena je bakterií, která ale na rozdíl od moru včelího plodu netvoří spory, takže je lépe zvládnutelná například pomocí důkladné dezinfekce.
Veterinární inspektoři v roce 2024 v Olomouckém kraji evidovali 22 ohnisek včelího moru, o rok dříve jich bylo 20. Kvůli včelímu moru bylo loni utraceno 113 včelstev, zatímco v roce 2023 jich bylo zlikvidováno 96. "Veterinární inspektoři loni v kaji provedli v souvislosti s nákazami včel celkem 112 kontrol. I přes nepříznivou nákazovou situaci zůstává celkový stav včelstev obdobný již několik let," podotkla Brázdová.
Olomoucký kraj, ve kterém je evidováno zhruba 45.000 včelstev, patřil dříve mezi regiony značně postižené morem včelího plodu, avšak v letech 2021 a 2022 se situace zlepšila. V roce 2022 byla nákaza potvrzena pouze na devíti stanovištích a zlikvidováno tehdy bylo 25 včelstev. V následujících dvou letech počet případů včelího moru vzrostl, avšak nákazová situace je podle Brázdové stabilizována.
Úplně vymýtit mor včelího plodu podle odborníků zřejmě nelze. Přenáší se kontaktem mezi včelami, například při přesunu včelstev mezi včelaři. Důvodů šíření moru včelího plodu ale může být víc. Včelaři musí při podezření kontaktovat úřední veterinární lékaře, kteří po klinické prohlídce odeberou vzorky na laboratorní vyšetření pro potvrzení, či vyloučení nákazy. Mor včelího plodu se projevuje například rozkladem larev v plodových plástech a mezerovitostí plodu. Kromě moru působí potíže včelařům také varroáza, což je onemocnění způsobené roztočem. Toto onemocnění lze léčit.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Venkov
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)
- Vodohospodáři na severu Čech obnovili pět nádrží, upravili také koryto potoka (06.05.2025)