Vědci zachraňují staré odrůdy jablek, které mizí ze sadů
12.10.2010 | Mladá fronta Dnes
Staré odrůdy jablek, které se dřív pěstovaly v sadech, téměř vymizely. Výzkumné ústavy vyvíjí nová - rezistenční jablka, která sice dobře chutnají, ale ve sklepech do jara nevydrží. Ovocnáři proto shánějí staré jablečné odrůdy po celé zemi. A zachránit se je snaží i vědci.
Výkyvy počasí, současné podnebí a znečištění i exhalace nutí ovocnáře stále více šlechtit a používat odolnější odrůdy jabloní, které jim zaručí, že svou úrodu prodají. A tradiční staré české odrůdy - Malinové holovouské, Smiřické vzácné nebo Panenské české - ze sadů a zahrad mizí.
"My je máme na fotografiích v muzeu, vysazovali je také ve skanzenu v Krňovicích. Bohužel zahrádkáři dnes už klasické staré české jabloně moc nevysazují. Vědci se proto snaží zachovat jejich genofond," říká ředitel Zahrádkářského muzea v Hradci Králové Otto Macl.
Potvrzuje to i odborník na pěstování jablek Milan Podolský z Častolovic, který dával na výstavě Zahrada východních Čech rady zahrádkářům. "Doporučuji jim rezistentní odrůdy jablek, tedy šlechtěné k větší odolnosti. Zahrádkáři nyní hodně chtějí nové místo starých, které už mají napadené různými nemocemi, hlavně strupovitostí," míní Podolský.
Jablka, která jako kluk vídával v sadech, vymizela. "Řada výzkumných ústavů vyvíjí už dlouho zcela nové rezistenční odrůdy. Teď frčí nejvíce Golden a všechny odrůdy červených jablek, i kdyby moc nechutnaly. Takový koženáč, malináč, to už dnes v sadech moc neuvidíte," říká Podolský a dodává, že v současnosti se začali věnovat shánění starých českých odrůd i ovocnáři na Brněnsku.
"Sbírají a shánějí staré české odrůdy po celé republice. Protože ti naši staří dědové a strejci moc dobře věděli, co pěstují. Neměli sice jablka, která svítila a měla krásnou barvu, ale vydržela ve sklepě od podzimu do jara," vzkázal.
"Dnes jdou mladí do supermarketu a koupí jablka za pětadvacet, třicet korun bůhví odkud. Přitom mohou jablka koupit levněji přímo u českých pěstitelů a tím je i podpořit," dodal.
Další články v kategorii Venkov
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Nová zelená úsporám je největší sociálně-ekonomický stimul posledních let, zaznělo na konferenci NZÚ 2025 (01.07.2025)
- Česko má další CHKO. Vznikla na soutoku Moravy s Dyjí, část místních je proti (01.07.2025)
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)
- Slatiňany slaví 80 let chovu starokladrubských vraníků v hřebčíně (26.06.2025)
- V ČR byl po deseti měsících potvrzen africký mor prasat u uhynulého divočáka (25.06.2025)