Úřad potvrdil kácení. Zachrání vzácný topol petice?
02.12.2019 | Denik.cz
Kácení vzácného topolu černého u jezu poblíž Louckého kláštera ve Znojmě potvrdil v těchto dnech krajský úřad. K záchraně stromu vznikla petice.
Kácení stromu kvůli opravě jezu se pokoušeli zabránit podnětem ke krajskému úřadu členové znojemského Okrašlovacího spolku. „K zahájení dalšího řízení není důvod. Úřad nicméně chápe snahu o zachování kriticky ohrožené dřeviny. Topol černý lze úspěšně množit řízkováním,“ napsal v rozhodnutí vedoucí krajského odboru životního prostředí František Havíř. Spolku doporučil řízky po dohodě s Povodím Moravy odebrat.
K záchraně stromu nyní vznikla petice. „Tento strom je natolik jedinečný a důvod k pokácení je natolik neopodstatněný, že trváme na tom, aby byl strom zachráněn,“ uvedl Otto Bouda, předseda Okrašlovacího spolku, který petici připravil.
Podle Povodí Moravy kácení nevyhnutelné kvůli opravě památkově chráněného jezu. „Památkově chráněný jez musíme kompletně opravit, včetně rozebrání a nového postavení pravobřežní zdi. V ní dochází k rozsáhlým průsakům způsobeným právě kořeny topolu a akátu. Bez jejich pokácení nelze opravu technicky provést,“ zdůraznil mluvčí Povodí Petr Chmelař.
Nutná oprava jezu
Jak dodal, oprava jezu je nutná. „Jez je ve špatném technickém stavu, při povodňových průtocích hrozí jeho značné narušení a rozebrání. Proto je nutné provést kompletní opravu,“ poukázal mluvčí s tím, že vydané povolení strom pokácet ukládá Povodí vysázet stovku nových stromů.
Strom označil za cenný botanik Radomír Němec. „Je to jeden z posledních mohykánů svého druhu na Znojemsku a zřejmě jediný na dohled od Znojma. Topoly černé přitom byly vždy součástí porostů nivy řeky Dyje, do budoucna už tomu tak ale nemusí být. Z naší krajiny postupně mizí s tím, jak postupně dožívají a jsou vytlačováni konkurenčně silnějšími nepůvodními topoly kanadskými. Mladé jedince topolu černého prakticky nenacházíme,“ řekl Němec.
Autor: Martin Moštěk
Další články v kategorii Venkov
- I cuketa může být jedovatá. Záleží, jakou má velikost a jak se zpracuje (18.07.2025)
- Výskyt AMP na jihu Evropy může být rizikem zavlečení do ČR (18.07.2025)
- Antarktické bakterie mohou pomoci ochránit plodiny před mrazem, látky v nich obsažené mohou fungovat i jako antibiotika (18.07.2025)
- Mladý vlk ráno překvapil řidiče, zvědavě poskakoval v obilí u silnice (18.07.2025)
- Ministr Výborný po jednání k úhynu ryb v Dyji: Probrali jsme možná opatření, která posoudí experti. Cílem je snížit riziko podobných událostí (17.07.2025)
- Plevel? Ani náhodou! Modrá kráska pomáhá tělu zbavit se toxinů i hubnout (16.07.2025)
- Unikátní expozice plodin na střeše Národního zemědělského muzea (16.07.2025)
- Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin (15.07.2025)
- České včely má před morem ochránit zpřísnění podmínek, někteří včelaři to odmítají (15.07.2025)
- Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let (14.07.2025)