Trh zaplavuje levné máslo, českým výrobcům hrozí krach
20.02.2002 | Denik.cz
Pro domácnosti přichází dobrá zpráva. Máslo, jehož roční spotřeba činí asi čtyři a půl kilogramu ročně, nejspíš zlevní. Výrobci z Německa i dalších zemí Evropské unie objevili český trh, na kterém je domácí máslo dvakrát dražší než to jejich.
"V důsledku toho se loni dovezlo na dva a půl tisíce tun másla, což je třikrát více než předloni," řekl Michal Němec, ředitel Českomoravského svazu mlékárenského. "Letos tento vývoj pokračuje,"dodal. "Bude to znamenat, že domácím výrobcům porostou zásoby a bude se muset zlevňovat," uvedl. Podle něj by pokles cen zasáhl celý výrobní řetězec, tedy i producenty mléka. "Mnohé menší mlékárny by mohly mít existenční potíže a přišly by krachy zpracovatelů a chovatelů," varoval.
Mlékaři v zemích patnáctky nevyrábějí máslo laciněji. České mlékárny prodávají tunu másla za necelých 88 tisíc korun, v Německu je cena až 125 000 korun. "Pokud ale německá mlékárna totéž máslo vyveze, získá od unie subvenci, která cenu stlačí na 39 tisíc korun za tunu," vysvětlil Němec.
Podle odborníků by výhoda nižší ceny byla jen krátkodobá. Konec domácích výrobců by uvolnil na trhu místo pro stále větší dovozy a ceny mlékárenských výrobků by prudce vzrostly. Evropská komise totiž počítá s tím, že dotace na vývoz postupně odbourá a ceny mléčných výrobků na evropském trhu jsou až o třetinu vyšší.
Mlékárenský svaz proto žádá od ministerstva zemědělství, aby i na máslo v Evropské unii vyjednalo dvounulovou variantu. Podle ní by Česko ustoupilo od cla a unie od vývozních dotací. "Tak by máslo z dovozu neohrožovalo tuzemské výrobce," dodal Němec.
Jsou však čeští mlékaři schopni máslem trh dostatečně zásobovat? "Mlékaři mají zájem co nejvíce másla vyvézt - a to je na úkor trhu," řekl Václav Hlaváček, předseda Agrární komory. Soběstačnost v mléce skončila v roce 1990, od té doby neustále klesají stavy skotu. "Loni klesly o dalších 25 tisíc kusů, takže je jich už jen 480 000," uvedl Miroslav Jirovský, předseda Zemědělského svazu.
Zpracovatelé mléka si musí uvědomit, že při dnešní ceně, kterou dávají za litr mléka chovatelům, bude domácí suroviny stále více ubývat. Nechají-li padnout chovatele, brzy přijde řada i na ně, soudí zemědělci.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)