SVS upozorňuje na riziko konzumace masa z divočáků
15.08.2001 | Agris
Státní veterinární správa ČR (SVS) opakovaně upozorňuje především veškeré hoteliéry a hospodské, aby nakupovali maso z černé zvěře vždy od legálních dodavatelů a vždy od nich požadovali potvrzení o veterinárním vyšetření, zejména pak na trichinelózu. Sdělil to dnes tiskový mluvčí SVS Josef Duben s poukazem na skutečnost, že uvedená choroba je pro člověka smrtelně nebezpečná.
Důvodem upozornění SVS jsou přitom v ČR nedávno zjištěné dva případy trichinelózy u divokých prasat, u Frýdku Místku v květnu a u Znojma v červenci. "Jde o opravdu závažné onemocnění, které může pro člověka i znamenat smrt. Poslední výskyt u lidí byl v Čechách zaznamenán roku 1954 ve Smrdově u Pacova, kdy onemocnělo 11 lidí, z nichž tři zemřeli," konstatoval Duben.
Podle jeho slov by také neměli myslivci používat nepřevařené zbytky z uloveného zvířete ke zkrmení psům. Syrové maso z uloveného divočáka nesmějí podle Dubna myslivci používat ani jako návnady při chystaném lovu šelem, například lišek.
Trichinelóza je onemocnění, které postihuje zpravidla divoká prasata, medvědy a koně, osly, ale třeba i nutrie, psy a v minulosti i prasata domácí, a způsobuje ji svalovec stočený (Trichinella spiralis).
"Tento hlíst se usídlí nejčastěji ve žvýkacích svalech, jazyku, bránici i ostatních svalových částech zvířete. Parazit se zde zapouzdří a čeká, až maso pozře nějaký masožravec, popřípadě člověk, aby se pak mohl v jeho těle dále vyvíjet. Býložravec se může nakazit kontaminovanou pící. Pro člověka je pak nebezpečné pouze maso dostatečně tepelně neopracované nebo nedostatečně zmrazené. Svalovec vážně ohrožuje jak mezihostitele - prase, tak i člověka. Při větší invazi působí horečky, třes a křeč dýchacích svalů. V pozdější fázi onemocnění se již prakticky nedá léčit a může končit i smrtí. Larvy svalovce sice hynou při teplotě těsně nad 50 °C asi po čtvrthodině, okamžitě ale až při teplotě 62 ° C, což znamená, že této teploty musí být dosaženo v celém kusu masa, tzv. v jádře. Ke kuchyňské úpravě nelze doporučit mikrovlnnou troubu, neboť toto zařízení má na larvy nestandardní účinek, přestože pracuje s teplotami přes 70 °C," informoval Duben.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)