SVS ukončila mimořádná veterinární opatření v ohniscích katarální horečky
05.02.2025 | SVS ČR
Státní veterinární správa (SVS) ke konci ledna ukončila mimořádná veterinární opatření vyhlášená v ohniscích katarální horečky (KHO) v ČR. Těch bylo v průběhu loňského roku v ČR vyhlášeno postupně 115. Od konce ledna dochází také k určitému zjednodušení podmínek k přemístění zvířat do zahraničí. Do některých zemí, které takové přemístění umožňují, bude nyní možno přemísťovat zvířata bez povinného vyšetření na KHO.
V ČR je již od 29. listopadu v platnosti takzvané období sezónně prosté KHO, tedy období bez aktivity hmyzu, který toto onemocnění přenáší (tiplíků rodu Culicoides). Podle odborných údajů mohou být zvířata infekční maximálně po dobu 60 dnů od nakažení. Jelikož 29. ledna uplynulo 60 dní, od něhož oficiálně nejsou přenašeči KHO aktivní, bylo možné ohniska KHO v ČR ukončit.
Za účelem určení doby trvání období bez aktivity přenašeče KHO provádí a vyhodnocuje SVS v rámci všech krajů ČR entomologický monitoring (odchyt a laboratorní vyšetření hmyzu). V aktuálním zimním období k šíření nákazy mezi zvířaty prostřednictvím hmyzu nedochází. Očekává se, že hmyz začne být opět aktivní zhruba koncem dubna, dočasný status pak bude muset být opět ukončen.
Na přelomu loňského a letošního roku se v oblastech ČR, kde byla KHO loni potvrzena, začaly objevovat v chovech skotu ve vyšší míře potraty, porody života neschopných mláďat, případně mláďat s malformacemi. Jedná se velice pravděpodobně o důsledek nákazy KHO z podzimního období. Dle odborné literatury může totiž docházet k přenosu viru z matky na plod prostřednictvím placenty a následně způsobovat výše popsané komplikace.
„SVS v tomto období doporučuje chovatelům skotu a ovcí zvážit využití možnosti preventivní vakcinace svých chovů proti katarální horečce ovcí, sérotypu 3. Vakcinace v zimním či brzkém jarním období je totiž účinnou ochranou chovů před pozdějším rozšířením nákazy do chovů a rozvojem klinických příznaků onemocnění,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. V ČR je registrovaná vakcína proti sérotypu 3 katarální horečky ovcí pro skot a ovce (výrobce Bioveta a.s.). Vakcinace je dobrovolná a je hrazena chovatelem.
Vzhledem k šíření KHO v Evropě v minulých letech se dá očekávat i v ČR během léta a podzimu letošního roku opětovný výskyt nákazy. I přes vyhlášené období země sezónně prosté KHO, se jedná pouze o dočasný stav a není to oficiální mezinárodní status země prosté nákazy. SVS připomíná, že přes zrušení opatření v zasažených chovech v ČR stále platí celostátní mimořádné veterinární opatření ke katarální horečce ovcí, v němž jsou stanoveny podmínky k vakcinaci zvířat proti sérotypu 3 KHO.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii Venkov
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)
- Vodohospodáři na severu Čech obnovili pět nádrží, upravili také koryto potoka (06.05.2025)