Stát zřejmě vstoupí do společnosti, která vede evidenci zvířat
31.07.2001 | Agris
Možnost ovlivnit tvorbu databáze centrálního registru zvířat, který vede Českomoravská společnost chovatelů, a.s.(ČSCH), by měl zajistit majetkový vstup státu do této společnosti. V rozhovoru pro Agris to potvrdil předseda ČSCH Jaroslav Pytloun s tím, že by se tak mělo stát na mimořádné valné hromadě společnosti 14. srpna.
Chovatelé tak reagují na požadavek Státní veterinární správy ČR (SVS), podle které musí nést odpovědnost za identifikaci a registraci zvířat vůči EU státní organizace, a stát také musí mít možnost tuto databázi ovlivňovat. Při zavádění současného systému byla přitom podle dřívějšího vyjádření tiskového mluvčího SVS Josefa Dubna určující chovatelská hlediska, zatímco dnes převládají otázky veterinární a zdravotní. Veterináři navíc považují za potřebné současný systém doplnit o další údaje. Podle ústředního ředitele SVS Josefa Holejšovského je například nutné, aby bylo možné kromě jednoznačné identifikace zvířete také možné zjistit jeho zdravotní stav. "Z tohoto hlediska je chovatelské využití označování zvířat až druhotné," konstatoval Holejšovský.
Podle Pytlouna má ale ČSCH do konce příštího roku na vedení centrální evidence jako vítěz výběrového řízení platnou smlouvu. Ve všech zemích EU navíc podle něj odpovědnost za evidenci veterináři nemají, příkladem je třeba Dánsko. "Nikdo navíc v Bruselu nevysvětlil, že ČSCH není klasická komerční organizace, ale spíše nevládní organizace, protože nás vlastní chovatelské svazy," řekl Pytloun. Pokud jde o věcnou stránku evidence, nebyly podle něj ze strany EU dosud shledány žádné závady. "Údaje, které SVS požaduje, jí poskytujeme okamžitě a kdykoli," zdůraznil přitom Pytloun.
Náklady na vedení centrálního registru zvířat činí podle smlouvy mezi MZe a ČSCH 149 milionů korun na dvouleté období. Smlouva navíc podle Pytlouna zajišťuje, že bez souhlasu státu není možné na jejím obsahu nic měnit.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)