Sokoli se vracejí na Šumavu. Populace pomalu sílí
27.11.2013 | Lidové noviny
Nejsilnější populace chráněných sokolů stěhovavých za poslední zhruba čtyři desetiletí, žije v současné době na Šumavě. Dravci, kteří byli v 70. a 80. letech minulého století téměř na pokraji vyhubení, nyní na Šumavě hnízdí na sedmi lokalitách, na pěti z nich letos vyvedli mladé. Ochránci přírody a strážci šumavského parku dnes provedli kontrolu hnízdišť, případně vyčistili jejich okolí, aby mohli dravci v únoru či březnu opět znovu zahnízdit, řekl v pondělí mluvčí parku Pavel Pechoušek.
Podle Jaroslava Hrušky z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko, který se sledováním populace šumavských sokolů věnuje posledních téměř 20 let, se nyní populace těchto dravců zhruba blíží horní hranici ideálního stavu pro Šumavu.
Ještě v 50. letech minulého století byli sokoli poměrně běžní, během následujících desetiletí z přírody téměř vymizeli. Šumava byla jedním z posledních míst, kde přežívali. Na prudkém poklesu počtu sokolů mělo vliv používání pesticidů, zejména DDT, a také pronásledování člověkem.
Počet hnízdišť roste
Šumava patří k nejvýznamnějším lokalitám výskytu tohoto dravce v ČR. "Ještě v roce 1996 byla na Šumavě dvě hnízdiště, v roce 2007 se počet zvedl na čtyři a teď je jich sedm. Růst koresponduje i s růstem počtu sokolů v ČR i v okolních státech. Důležitá je důsledná ochrana," uvedl Hruška.
Návrat sokolů
Sokoli, kteří na Šumavě hnízdí na skalních římsách, se podle něj postupně vracejí i do historických lokalit. Některé páry obsadily i místa, kde sokoli hnízdili podle dochovaných záznamů třeba i před sto lety. Sokoli mívají v průměru tři až čtyři mláďata, ani početnější snůšky nejsou výjimečné. Snesení vajíček ani vyvedení mláďat ještě nemusí vždy znamenat úspěšnou sezonu. Na počtu odchovaných mláďat se může projevit nepříznivé počasí i další vlivy. Důležitý je také klid.
Strážci parku a ochránci přírody se proto chystají, že i příští rok budou na hnízdění sokolů dohlížet. "Budeme hlídat cesty, které vedou do míst, kde sokoli hnízdí, aby je turisté nerušili a oni se mohli v klidu starat o mladé.
Časté rušení, může způsobit například zastydnutí zahřívaných vajec nebo předčasné vylétnutí dospívajících mláďat z hnízda, která se pak stávají snadnou kořistí pro predátory," řekl šéf Informační a strážní služby správy parku Petr Šrail.
Na omezení vstupů se turisté musí připravit během dubna a května. Někde možná až do poloviny června. Podle zkušeností z předchozích let ale turisté se zákazem vstupu kvůli hnízděním sokolů problémy neměli.
Lidovky.cz, ČTK
Další články v kategorii Venkov
- Tichá hrozba v úlech může zdražit med. Včelaři bojují s parazitem i s následky chladného jara (08.07.2025)
- Ve Francii napadly vystresované včely 24 lidí, tři jsou v kritickém stavu (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Nová zelená úsporám je největší sociálně-ekonomický stimul posledních let, zaznělo na konferenci NZÚ 2025 (01.07.2025)
- Česko má další CHKO. Vznikla na soutoku Moravy s Dyjí, část místních je proti (01.07.2025)
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)