Slintavky a kulhavky se nebojíme
28.02.2001 | SVS ČR
Slintavky a kulhavky se sice nebojíme, jsme ale obezřelí
Dnešního dne se vzhledem ke zvyšujícímu se počtu ohnisek slintavky a kulhavky ve Velké Británii obrátil Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR na všechny chovatelské svazy v naší republice se žádostí, aby přispěly k omezení rizik zavlečení nákazy do svých chovů. Je totiž reálné nebezpečí, že se tato nákaza rozšíří i do dalších zemí Evropy včetně České republiky. Současná situace je o to složitější, že stáda vnímavých zvířat nejsou v zemích EU, ani u nás chráněna vakcinací.
V zemích EU se nevakcinuje od roku 1990, u nás od roku 1991, je to i podmínkou pro účast na společném evropském trhu.
Josef Holejšovský již 22. 2 2001 uložil všem okresním veterinárním správám provést kontrolu zabezpečení protinákazových opatření v chovech skotu, prasat, ovcí a koz a připomenout chovatelům jejich dodržování.
Dále ústřední ředitel požádal reprezentanty chovatelských svazů, aby byli nápomocni při zabezpečení preventivních protinákazových opatřeních v chovech vnímavých druhů zvířat ke SLAK a po své linii informovali chovatele, aby veškerou svoji činnost směřovali k omezení rizik.
Zdůraznil hlavní zásady:
1. Omezit přesuny zvířat z chovu i do chovu na minimum, vždy po konzultaci s příslušnou okresní, popřípadě městskou veterinární správou.
2. Zcela vyloučit cizích návštěvy v chovech, vyjma nezbytných návštěv pracovníků služeb. Neorganizovat v současnosti odborné chovatelské stáže v zahraničí, zejména v zemích EU.
3. Denně sledovat zdravotní stav zvířat. Každé podezření z nákazy hlásit okresní veterinární správě a soukromému veterinárnímu lékaři.
4. Vjezdy a výjezdy dopravních prostředků (zejména cizích) omezit na nezbytně nutnou míru a ve všech případech zabezpečit jejich desinfekci.
5. Upustit od pořádání trhů, výstav a svodů zvířat, pokud se jedná o soustředění zvířat od více chovatelů. U prasat zabezpečit prodeje plemenných zvířat přímo od chovatelů.
6. S ohledem na ochranu před zavlečením nákazy do chovu se řídit ustanoveními § 1, odst. d) a § 2 vyhlášky MZe ČR č. 286/1999 o zdraví zvířat a jeho ochraně. Zde jsou zmíněny veterinární požadavky na chov a přemísťování zvířat - povinnost chovatelů chránit zvířata před nákazami, zejména před nebezpečnými nákazami zvířat, mezi které slintavka a kulhavka patří.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz
Další články v kategorii Venkov
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)