Slintavka ve Francii mobilizuje Evropu
14.03.2001 | Zemské noviny
Evropské vlády začaly včera spěšně zpřísňovat opatření, která mají zabránit šíření slintavky a kulhavky. Reagovaly tak na zprávu, že se choroba dostala z Británie na kontinent.
Několik hodin poté, co Francie oznámila, že slintavkou onemocněl skot v Mayenne na severozápadu země, zpřísnil veterinární výbor Evropské unie prevenci proti slintavce. Stádo v Mayenne, v němž je šest nemocných kusů, se páslo blízko farmy, která dovezla ovce z Velké Británie. Británie je ohniskem nákazy. Bylo tu potvrzeno už 200 případů choroby, z toho sedmnáct bylo ohlášeno včera. Farma v Mayenne byla uzavřena a poraženo bylo všech sto čtrnáct zvířat. "Tento případ ospravedlňuje drakonická opatření, která jsme v posledních dnech přijali," řekl francouzský ministr zemědělství Jean Glavany. "Mám však strach, že přibudou další případy." Uvedl, že virus v sobě měla nejméně polovina z 20 tisíc ovcí, které byly do Francie dovezeny z Velké Británie a které už francouzská vláda nechala porazit.
Británie: nastoupí armáda?
Britský ministr zemědělství Nick Brown včera řekl, že hluboce lituje toho, co se stalo ve Francii. Británie chce vystupňovat boj proti slintavce. Brown uvedl, že na doporučení odborníků nebudou ohrožená zvířata očkována, ale přímo zabíjena. K likvidaci mrtvol by mohla být nasazena armáda. Uvažuje se i o tom, že v oblastech, kde hrozí přenos nemoci, budou k odstřelu zvěře nasazeni vojenští ostřelovači. Brown popřel zprávy, že vojáci budou střílet divokou zvěř. Řekl však, že by mohli být využiti například k likvidaci prasat, která se pohybují ve velkých výbězích. Brown rovněž uvedl, že bude možná nutno zabít až půl milionu březích ovcí. Už předtím bylo k likvidaci určeno 155 tisíc zvířat. Z toho je 116 tisíc už po smrti.
Itálie: hrozba v Abruzzách
Západoevropští chovatelé nyní vzhlížejí s obavami k Itálii, kde je na farmě v oblasti Abruzzy v karanténě 390 ovcí. Zvířata byla dovezena z Francie a vykazují známky onemocnění slintavkou. Podezření mají potvrdit či vyvrátit testy, které se nyní provádějí.
Německo: dobrá zpráva
Německý Spolkový výzkumný úřad virových onemocnění zvířat včera oznámil, že podezření na výskyt slintavky v Dolním Sasku se nepotvrdilo. Všechny testy byly negativní. Příznaky choroby se o víkendu objevily u telat na farmě v obci Damme. Vzhledem k tomu, že region je převážně zemědělský, obávalo se spolkové ministerstvo vážných hospodářských důsledků.
* * *
Unie proti nemoci
Veterinární výbor EU zakázal
* vývoz živého dobytka z Francie do ostatních zemí unie.
* vývoz masa, masných výrobků a mléka z departementu Mayenne a a Orne
* Zákaz platí ode dneška prozatím do 27. března.
* Komise navrhla pro Francii omezená opatření ve srovnání s Británií, kde se zákaz vztahuje na celé území.
Další články v kategorii Venkov
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)