Slintavka a kulhavka - likvidace chovatelů
16.03.2001 | Farmářské centrum
Velmi oceňuji dosavadní postup Státní veterinární správy ČR v krocích, které podniká k zamezení rozšíření slintavky a kulhavky do ČR. Tato choroba je pro zemědělce specializovaných na chov skotu a mléko likvidační. Ohrožuje celý sektor zemědělství. Pokud dojde k utracení celého stáda od dospělých kusů, jalovice a telat v ohnisku a jeho okolí, dojde k výpadku jejich tržeb na dobu nejméně 1,5 roku až 3 let. Vždyť 1,5 až 2 roky trvá, než tele doroste do masné užitkovosti, 2,5 roku až 3 roky, než nastanou tržby za mléko. Pokud se má tato doba zkrátit, pak pouze při nákupu zástavu a vysokobřezích jalovic. Otázka je, zdali bude možné tuto kategorii zvířat koupit po prošlé epidemii Evropou a za jak vysokou cenu. Stát v případě zavlečení nákazy do ČR nařídí likvidaci, pojišťovna nahradí zlikvidovaná zvířata, nikoliv však tržby, škody a ušlý zisk zemědělců a potravinářů po dobu několika let. Zároveň lze očekávat nedostatek masa a mléka na pultech obchodů a tedy i jejich vyšší cenu.
Chovatelé nemohu sami rozhodnout o způsobu ochrany svého stáda, které dlouhou dobu budovali a šlechtili. Nesmí, vzhledem k národním zájmům, preventivně očkovat. Musí počkat, jak se bude situace vyvíjet. Sami iniciativně činí potřebná opatření, vápní atd.. z obavy před nákazou.
Pro posouzení vlastní situace zemědělců a velikosti rizik postrádám informace o dovezených zvířatech a masu z Velké Británie, či Francie a přísnou karanténu v chovech, kam byla případně v době před vypuknutím epidemie dovezena. Domnívám se, že toto je v této době pro zemědělce prvořadá informace. Naproti tomu v postižených státech EU jsou včas rizikové oblasti nákazy oznámeny a preventivně zlikvidována dovezená zvířata.
Navrhuji zajistit dostatečné množství očkovací látky a možnost očkování proti nákaze ponechat na rozhodnutí chovatelů, aby chovatelé mohli sami rozhodnout při stanovených omezeních a podmínkách EU o svém chovu a s tím spojených ekonomických důsledcích. Navrhuji povolit alespoň očkování chovů s mléčnou produkcí, u kterých je maso vedlejším produktem. Navrhuji vzhledem k současné epidemie SLAK přehodnotit přístup k preventivnímu očkování a otevřít tuto otázku v rámci diskuse mezi chovateli, odborníky, ekonomi a lékaři jak v rámci ČR, tak v rámci EU. Vždyť se očkuje i proti jiným chorobám a není to na překážku.
Marie Brodinová, soukromý zemědělec, Farmářské centrum, 15.3. 2001
Další články v kategorii Venkov
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)