Šlechtění a množení rybízů ve Velkých Losinách
01.11.2011 | Zahradaweb.cz
Šlechtitelská stanice ve Velkých Losinách byla založena roku 1947. Od prvopočátků se její činnost soustředila na hodnocení jednotlivých odrůd pěstovaných v podhorských podmínkách. Od konce padesátých let minulého století se zaměření stanice rozšířilo i o šlechtění.
První krokem bylo převzetí rozpracovaného materiálu drobného ovoce ze ŠS Velehrad, kde tato náplň skončila. Výsledkem práce šlechtitelů bylo několik odrůd, které doplnily stávající sortiment (černý rybíz ´Nigra´, angrešt ´Produkta´ a ´Roman´). Postupně se tato činnost specializovala a rozšiřovala. Započalo se s vlastním křížením. Při tom bylo využito stávajících širokých sortimentů, které zde byly vysazeny a hodnoceny. Znalost jednotlivých vlastností dávala předpoklad pro správný výběr rodičovských párů ke křížení. Byla a je stále používána metoda klasického křížení, se kterou se dosahuje dobrých výsledků.
Červený rybíz
Největší úsilí bylo v 80. letech minulého století věnováno červenému rybízu. Zakládaly se velké výsadby, u kterých byla možnost využít mechanizaci na sklizeň plodů. Tento požadavek praxe byl také zapracován do řešených úkolů novošlechtění. Výsledkem toho jsou červenoplodé rybízy ´Losan´, ´Rubigo´ a ´Vitan´, které jako první vlaštovka, byly ověřovány a zkoušeny při kombajnové sklizni. Jejich některé vlastnosti (výnos, výtěžnost štávy, schopnost regenerace dřeva) přinesly novou kvalitu do zakládaných plantáží. Kromě těchto odrůd vznikla na stanici řada nových šlechtění, které byly ověřovány a zkoušeny v různých typech výsadeb. Bohužel rozpadnutí domácího zpracovatelského průmyslu, zapříčinilo pokles zájmu o zakládání nových plantáží a s tím i o nové odrůdy. Další důležitou skupinou pěstitelů v té době byli „zahrádkáři“, kteří se také nemalou měrou podíleli na produkci rybízu. Tam ovšem byly požadavky na vlastnosti odrůd úplně odlišné, než pro velkovýrobu. Byl vyžadován snadno česatelný rybíz, s co největší délkou hroznu s velkými bobulemi a dlouhou stopkou. Tyto parametry může splňovat odrůda ´Losan´ a ´Trent´, více potom odrůda ´Korál´, která je určena pro tento způsob sklizně. Nesmíme také opomenout na významné pracoviště na Slovensku v Bojnici, kde vznikla celá řada odrůd vhodných pro ruční sklizeň (´Taran´, ´Detvan´, ´Hron´ a další).
Text Ing. Bohuslav Čejka, Sempra Praha, a. s., šlechtitelská stanice Velké Losiny
Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 6/2011
Další články v kategorii Venkov
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Nová zelená úsporám je největší sociálně-ekonomický stimul posledních let, zaznělo na konferenci NZÚ 2025 (01.07.2025)
- Česko má další CHKO. Vznikla na soutoku Moravy s Dyjí, část místních je proti (01.07.2025)
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)
- Slatiňany slaví 80 let chovu starokladrubských vraníků v hřebčíně (26.06.2025)
- V ČR byl po deseti měsících potvrzen africký mor prasat u uhynulého divočáka (25.06.2025)