Severské husy a bernešky zimují na jižní Moravě
02.02.2016 | Moravský ornitologický spolek
Novomlýnské nádrže pod Pálavou jsou tradičním zimovištěm severských druhů hus. V těchto dnech jich ornitologové napočítali asi 20 tisíc. V jejich hejnech navíc objevili čtyři bernešky rudokrké, dvě bernešky bělolící a dokonce i jednu bernešku tmavou.
Každou zimu u nás zimují tisíce hus běločelých a hus polních, které hnízdily v tundře za polárním kruhem. Nyní jsou na zimovištích ve střední a západní Evropě. U nás hnízdící husy velké zimují v jižní Evropě a na severu Afriky, ale v této době se již vracejí k nám na svá hnízdiště.
Husa běločelá i husa polní jsou takřka stejně velké jako naše husa velká. Na rozdíl od ní mají dospělí ptáci jiné zbarvení zobáku a hlavy. Husy polní mají zobák u hlavy žlutý a v přední části černý. Husy běločelé jsou o něco menší a dospělí ptáci mají dobře viditelnou bílou skvrnu nad zobákem a tmavší hlavu i krk. Obě tyto severské husy vytváření společná hejna. V letu se husy běločelé poznají i podle černých skvrn na břiše.
Jen velmi výjimečně a vzácně se v hejnech hus běločelých a polních objeví i velmi vzácná husa malá. Jde o drobnou husu, která má velkou bílou skvrnu sahající od zobáku přes celé čelo až za oko. Kolem oka má navíc žlutý kroužek. V České republice byla dosud zjištěna pouze asi 20 krát. Letos byla zjištěna pouze jedna.
Mezi tisíci severských husí se vzácně vyskytnou i bernešky bělolící, bernešky rudokrké a jen zcela výjimečně i berneška tmavá. V posledních dnech byly ornitology zjištěny na jižní Moravě u Novomlýnských nádrží všechny tři druhy bernešek. Bernešky rudokrké byly zjištěny čtyři, dále dvě bernešky bělolící a jediná berneška tmavá. Berneška tmavá byla v České republice zjištěna pouze 14 krát, a je proto naší nejvzácnější berneškou.
Ranní rozlet hus z Novomlýnských nádrží si můžete prohlédnout na videu Moravského ornitologického spolku: https://youtu.be/vxV1Pd3FxnE .
Za vzácnými berneškami se nyní vydávají pozorovatelé ptáků z celé republiky. Doufají, že zahlédnou alespoň některou z bernešek, nebo vzácnou husu malou. Pozorování ptáků, neboli birdwatching, se i u nás stává oblíbeným koníčkem milovníků přírody. V západní Evropě a v USA se mu věnují miliony lidí.
Severské husy u nás zůstanou až do konce února nebo do první poloviny března, kdy se vydají zpět na sever na svá hnízdiště za polárním kruhem.
Jiří Šafránek
Další články v kategorii Venkov
- I cuketa může být jedovatá. Záleží, jakou má velikost a jak se zpracuje (18.07.2025)
- Výskyt AMP na jihu Evropy může být rizikem zavlečení do ČR (18.07.2025)
- Antarktické bakterie mohou pomoci ochránit plodiny před mrazem, látky v nich obsažené mohou fungovat i jako antibiotika (18.07.2025)
- Mladý vlk ráno překvapil řidiče, zvědavě poskakoval v obilí u silnice (18.07.2025)
- Ministr Výborný po jednání k úhynu ryb v Dyji: Probrali jsme možná opatření, která posoudí experti. Cílem je snížit riziko podobných událostí (17.07.2025)
- Plevel? Ani náhodou! Modrá kráska pomáhá tělu zbavit se toxinů i hubnout (16.07.2025)
- Unikátní expozice plodin na střeše Národního zemědělského muzea (16.07.2025)
- Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin (15.07.2025)
- České včely má před morem ochránit zpřísnění podmínek, někteří včelaři to odmítají (15.07.2025)
- Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let (14.07.2025)