Rostou již téměř všechny druhy hub, záplavy ale mohou růst zbrzdit
07.06.2013 | Denik.cz
České houbaře čeká v lesích a na loukách pestrá úroda hub. V posledních týdnech se již třeba objevilo několik druhů hřibů, zatímco jarní houby, jako čirůvka májovka, ustupují. Jak se však na úrodě hub podepíšou nynější záplavy, zatím mykologové nevědí. Velká voda může nejprve růst zbrzdit, ale později zase houbařům přinést větší úrodu, řekl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.
„Zatím přesně nevíme, jak houby zareagují na tuto mimořádnou povodňovou situaci," řekl. „Možná je teď vody i na houby až moc, takže se pozastaví jejich okamžitý růst. Ale pokud se později oteplí, což se dá čekat, mohly by přijít další vlny růstu hub," dodal.V posledních týdnech se díky chladnému a vlhkému počasí dařilo jarním houbám. „Vydržely déle než v jiných letech. Vlna májovek byla docela silná a rostla také třeba závojenka podtrnka," uvedl Landa. Nyní přicházejí na řadu například hřiby. „Roste hřib kovář i hřib dubový a celá řada dalších hřibovitých hub," řekl šéf mykologické společnosti.
Holubinka i mírně pálíObjevují se podle něj už rovněž holubinky, jako třeba holubinka parková. „Teď ji lidé přinášejí do naší poradny poměrně často. Ona je ale méně chutná, mírně pálí. Častá je i čirůvka stříbrošedá, drobná jedlá houba, a několikrát nám už lidé donesli také muchomůrku růžovku, což je oblíbená a dobrá houba," vypočítával Landa.
Ale za houbami nemusí lidé chodit daleko. Na trávnících už ve větší míře začínají vyrážet pečárky, tedy žampiony. „Je to třeba pečárka opásaná nebo ovčí, které jsou obě jedlé," uvedl. „Asi nejčastější je teď ale mírně jedovatá pečárka zápašná. Od jedlých druhů se pozná poměrně snadno, protože její dužnina rychle žloutne a páchne po karbolu," popsal houbu.
Houbaři si musí dát pozor i na další jedovaté houby, na něž mohou v současnosti narazit. Podle Landy nyní mohou ještě růst závojenky, ačkoli jejich obvyklá sezona končí, a nově mohou vyrůst vláknice začervenalé, které jsou prudce jedovaté. Mladší vláknice mají kuželovitý klobouk a starší zvoncovitý a na krajích potrhaný, barva klobouku se postupně mění od bělavé až nažloutlé po cihlově načervenalou. Lupeny na spodní straně klobouku má poměrně husté a šedé až šedohnědé. Dužnina je bělavá se sladkou až ovocnou vůní.
Další články v kategorii Venkov
- Ve Francii napadly vystresované včely 24 lidí, tři jsou v kritickém stavu (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Nová zelená úsporám je největší sociálně-ekonomický stimul posledních let, zaznělo na konferenci NZÚ 2025 (01.07.2025)
- Česko má další CHKO. Vznikla na soutoku Moravy s Dyjí, část místních je proti (01.07.2025)
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)
- Slatiňany slaví 80 let chovu starokladrubských vraníků v hřebčíně (26.06.2025)