Proti vzteklině nastoupí letadla
08.04.2002 | Mladá fronta Dnes
Téměř tři tisíce ampulí s vakcínou proti vzteklině dopadne v nejbližších dnech na lesy v libereckém kraji. Letadla shodí návnady i tam, kam by se myslivci nedostali.
Návnady s očkovací látkou, které ochrání lišky před vzteklinou, dopadnou v nejbližších dnech z paluby letadla do libereckých a jabloneckých lesů. Při shazování vakcíny z výšky několika set metrů se návnada dostane i do nepřístupných lesů, kam by se myslivci jen velmi těžko dostali. Díky letecké vakcinaci se v posledních čtyřech letech na Liberecku a Jablonecku podařilo vzteklinu u lišek úplně vymýtit. "Máme připraveno dvacet devět tisíc čtyři sta ampulí, které dopadnou na plochu o rozloze bezmála čtrnácti set kilometrů čtverečních," řekl ředitel Okresní veterinární správy v Liberci Josef Král. "Rozmístění návnad bude rovnoměrné, prostřednictvím GPS systému se na monitoru v letadle objeví přesně to místo, kam má ampule dopadnout. Přesnost odhaduji tak na pět metrů. Dá se říci, že každé dvě vteřiny se z letadla shodí jedna dávka." Podle Karla Hrnčiříka z liberecké okresní veterinární správy jsou návnady vyrobené z rybí moučky a tuku, mají tvar válečku a silně zapáchají rybinou. Uvnitř je oslabený virus vztekliny, který je pro člověka a zvířata neškodný. Veterináři přesto radí, aby se návnad nikdo nedotýkal. "Nelze však stoprocentně vyloučit určité riziko, pokud by se obsah ampule dostal do spojivky oka, na sliznici v ústech nebo do otevřené rány," upozornil Hrnčiřík. "Při potřísnění kůže je nutné ji omýt mýdlem a vodou a vydezinfikovat. Pokud by se očkovací látka dostala do oka, úst nebo rány, je nezbytné co nejrychleji vyhledat lékaře." Kdyby návnadu spolkl pes, tak se v jeho těle protilátky proti vzteklině nevytvoří, ampule by však mohla podráždit jeho trávicí trakt.
Letadlo, které bude rozhazovat ampule s očkovací látkou, vzlétne z letiště v Roudnici nad Labem, s vakcinací se počítá ve dnech od osmého do dvacátého dubna. "Záleží na počasí, musí být dobrá viditelnost, déšť však nevadí," vysvětlil Hrnčiřík. Přibližně za čtyři týdny veterináři poznají, zda lišky vakcínu požily. "Dostaneme od myslivců určitý počet zastřelených zvířat a podle množství tetracyklinu v liščích kostech zjistíme, jak byla vakcinace účinná," dodal Hrnčiřík. Návnady proti vzteklině lišek se shazují z letadel na Liberecku již od roku 1995, a to dvakrát ročně. "Jedna dávka stojí sice necelých osmnáct korun, k této částce však musíme připočítat i náklady na provoz letadla," připomněl Hrnčiřík. "Tři a půl hodiny letu stojí sedm tisíc korun." Peníze na leteckou vakcinaci lišek proti vzteklině poskytuje stát.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)