Projekt EU zaměřený na rozvoj venkova
05.04.2012 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Projekt Derreg financovaný Evropskou unií se zaměřil na to, jak vytvořit rovnováhu mezi globalizačními trendy a rozvojem venkovských oblastí.
Je globalizace hrozbou pro rozvoj venkova? Projekt EU zkoumal, jak průmysl a byznys v odlehlých oblastech může těžit z globalizace a posílit model svého byznysu.
Globalizace přinášející významné kulturní, sociální a ekonomické změny je jeden z klíčových problémů, kterým čelí venkovské regiony v Evropě. Nedostatek rozhodujících studií na tomto poli přispěl k neschopnosti strategií regionálního rozvoje se s těmito problémy vyrovnat. Ale jeden projekt financovaný EU se rozvojem venkova zabývá.
Projekt Derreg se zaměřil na to, jak umožnit činitelům, aby lépe předcházeli klíčovým problémům ve znevýhodněných oblasti vznikajícím z globalizace a reagovali na ně. Rovnováha možností a hrozeb globalizace je obzvláště významné pro venkovské oblasti.
Derreg zkoumal globalizaci prostřednictvím zapojení lokálních a globálních představitelů v jednotlivých regionech. Zvažoval, jak venkovské oblasti mohou udržet své lokální charakteristické znaky, avšak vyvíjet se podle svého. Derreg uznal, že regionální činitelé by měli mít možnost zasahovat do globalizačních procesů a formovat výsledky ve své oblasti. Také zdůraznil, jak se zkušenosti a výsledky globalizace mohou lišit v různých venkovských regionech a zvažoval mechanismy tohoto fenoménu v místním měřítku.
Projekt Deregg proto vypracoval přehled literatury o tomto subjektu a analyzoval statistické údaje, které vyšly z 10 regionálních případových studií. Také zmapoval podnikatelské sítě a migrační trendy, rovněž jako dokumenty analyzující politiku a regionální infrastrukturu s ohledem na ekologické záležitosti a udržitelný rozvoj. Také zahrnoval průzkum dostupných znalostních systémů a inovační systémy, co se týká globalizace ve venkovských regionech.
Tento projekt se zaměřil na to, jak rozšířit vědecké znalosti a porozumění, pozvednout rozvoj politiky a identifikovat příklady nejlepších praktik. Toto by nakonec mělo posílit malé a střední podniky v regionech, a umožnit jim koexistenci s globalizačními trendy a udržet jejich individualitu.
research*eu results, 2012, February, č. 9, s. 29
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Venkov
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Nová zelená úsporám je největší sociálně-ekonomický stimul posledních let, zaznělo na konferenci NZÚ 2025 (01.07.2025)
- Česko má další CHKO. Vznikla na soutoku Moravy s Dyjí, část místních je proti (01.07.2025)
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)
- Slatiňany slaví 80 let chovu starokladrubských vraníků v hřebčíně (26.06.2025)
- V ČR byl po deseti měsících potvrzen africký mor prasat u uhynulého divočáka (25.06.2025)