Pozorovatelé ptáků vyhlásili u příležitosti Dne ptactva výsledky soutěže v birdwatchingu za rok 2013
31.03.2014 | Moravský ornitologický spolek
Birdwatchingu, neboli pozorování ptáků, se u nás věnuje stále více lidí, což koresponduje s jeho oblibou i v jiných zemích a zvláště v anglosaském světě, kde je birdwatching považován za nejrychleji se rozvíjející volnočasovou aktivitu.
Proč tomu tak je, říká Robert Doležal, zakladatel Klubu 300 v ČR: „Pozorování ptáků představuje pro každého z nás, kdo se mu věnujeme, obnovený kontakt s přírodou, který se z našich životů mnohdy vytrácí, zvolnění každodenního tempa, přirozenou cestu k duševní hygieně, k vyrovnanosti a pohodě. Přitom stačí tak málo, vzít do ruky dalekohled, do kapsy určovací příručku a s očima otevřenýma se rozhlédnout kolem sebe. Navíc se při pozorování ptáků mnohému naučíme, nejen o přírodě, ale i o vztahu člověka k jeho životnímu prostředí. Birdwatching je také o radosti, o sdílené radosti, o výměně zážitků spojených s neobvyklým pozorováním.“
Klub 300 byl v České republice založen v roce 2008 a jeho cílem je mimo jiné i propagovat birdwatching zábavnou soutěžní formou. Klub 300 navazuje na tradice obdobných klubů existujících všude po světě, kdy číslo v jejich názvu označuje množství ptačích druhů, které se v dané zemi sice dá pozorovat, ale až po mnoha letech strávených v terénu. Soutěž Klubu 300 nese název Czech BirdList Contest a může se jí zúčastnit každý vážný zájemce o pozorování ptáků. Podrobnosti najde na www.klub300.cz.
Magické hranice tří set druhů pozorovaných v České republice dosáhl zatím pouze jediný soutěžící, a to Jiří Polčák, který se ornitologii věnuje od roku 1978. V kategorii ČR Year, tedy největšího počtu pozorovaných druhů ptáků během kalendářního roku 2013 zvítězila Jarmila Kačírková, která u nás zastihla 241 druhů. Všichni členové Klubu 300 u nás pozorovali v roce 2013 celkem 286 druhů ptáků.
Uplynulý rok rámují dvě ornitologické události, které si mnozí birdwatcheři nenechali ujít. Na konci roku 2012 a v prvních lednových dnech roku 2013 se na Novomlýnských nádržích pod Pálavou objevila vzácná potáplice žlutozobá (Gavia adamsii). Jednalo se teprve o čtvrté pozorování v České republice a po 70. letech o druhý výskyt tohoto druhu na Moravě. Potáplice žlutozobá obývá arktické pobřeží Ruska a Severní Ameriky a na hrázi pod Dolními Věstonicemi se v době jejího výskytu scházely desítky nadšenců z celé republiky. Konec roku byl ve znamení pěnice malé (Sylvia nana), kterou objevil člen klubu, Lubomír Doupal, v Tovačově. Tento malý pěvec, který k nám zabloudil až ze Střední Asie, znamenal senzaci. Obvykle se s ním setkáme východně od Kaspického moře a ve střední Evropě se nevyskytuje. V České republice byl zastižen vůbec poprvé a při jeho pozorování se u nás potkávali nejen domácí birdwatcheři, ale přijeli se na něj podívat i kolegové z Maďarska, Polska a Estonska. Také o tom je birdwatching, o objevování, o dobrodružství, které sebou nese pobyt v přírodě, protože ptáci mají křídla, jak praví klasik, a některá setkání mohou být naprosto nečekaná a o to více vzrušující. Vhodné je ještě doplnit, že se členové Klubu 300 podíleli na objevu dalších dvou nových druhů pro naši faunu, které byly odchyceny v rámci každoročního kroužkování na Červenohorském sedle v Jeseníkách. Jde o sedmihláska malého (Hippolais caligata)a budníčka temného (Phylloscopus fuscatus).
Jak dále uvedl Robert Doležal „Birdwatching je také o schopnostech a dovednostech, kdy během kratičkého pozorování musíte dokázat postřehnout všechny znaky nutné k určení zastiženého jedince. Ptáky musíte umět rozeznat i po hlase. Tyto dovednosti lze získat dlouhým cvikem a praxí. A nejedná se jen o pozorování. Každý birdwatcher by měl ctít pravidla ornitologické etiky, jejichž formulaci naleznete také na webových stránkách Klubu 300. Tyto zásady tvořící tzv. kodex birdwatchera nás učí, jak se v přírodě chovat s ohledem k ochraně ptáků a jejich prostředí.“
Přichází jaro a s ním se k nám vracejí ptáci ze zimovišť. Nastává období, kdy budou mít pozorovatelé ptáků svoje dalekohledy stále v pohotovosti. Navíc se chystá řada akcí, které může navštívit i veřejnost. Stačí navštívit stránky České společnosti ornitologické, abyste se dozvěděli nejnovější informace. Nebude tedy těžké se s birdwatchery setkat a vyzkoušet si na vlastní kůži, o čem to pozorování ptáků vlastně je, o čem může být i pro vás.
Další články v kategorii Venkov
- Tichá hrozba v úlech může zdražit med. Včelaři bojují s parazitem i s následky chladného jara (08.07.2025)
- Ve Francii napadly vystresované včely 24 lidí, tři jsou v kritickém stavu (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Nová zelená úsporám je největší sociálně-ekonomický stimul posledních let, zaznělo na konferenci NZÚ 2025 (01.07.2025)
- Česko má další CHKO. Vznikla na soutoku Moravy s Dyjí, část místních je proti (01.07.2025)
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)