Paříž táhne do boje proti nemoci šílených krav
26.10.2000 | Hospodářské noviny
Paríž táhne do boje proti nemoci šílených krav
Podle francouzského ministra zemedelství neexistuje veterinárský test stoprocentne prokazující BSE
Francouzská vláda se po nekolikamesícních debatách v odborných kruzích rozhodla rázným zpusobem minimalizovat nebezpecí šírení bovinní spongiformní encefalopatie (BSE), známé jako nemoc šílených krav. Ministr zemedelství Jean Glavany vyhlásil v úterý radu nových opatrení poté, co celonárodní obchodní retezce Auchan a Cora priznaly, že v uplynulých dnech prodaly více jak 350 kilogramu hovezího masa, pocházejícího ze stáda, v nemž byl nedávno zaznamenán prípad onemocnení BSE. Chovatel, který maso dodal jatkám Soviba u Paríže, byl již zatcen.
Francie, jež v cervnu zahájila program testování zvírat starých nejméne dva roky, která uhynula, ci musela být z nejrozlicnejších prícin poražena, hodlá podle Glavanyho v budoucnosti podrobovat veterinární kontrole na šest miliónu kusu hovezího dobytka koncícího každorocne na jatkách. Letošní testy zjistily, že z celkového poctu 25 000 mrtvých zvírat bylo jedenasedmdesát z nich nemocí šílených krav skutecne nakaženo. Ministr zemedelství zároven oznámil, že Francie zakáže používání zvírecích tuku pridávaných do krmných smesí. Zakázány budou pravdepodobne také smesi obsahující moucku z masa, kostí a telesných orgánu jatecních zvírat, nebot veterinární testy nevyloucily zcela, že se nemohou stát zdrojem infekce. Francouzské zákony až doposud povolovaly použití techto substancí u vepru a drubeže, pokud krmné smesi neobsahovaly více jak tri procenta organické moucky. Glavany na druhé strane pripustil, že neexistuje žádný stoprocentne spolehlivý test, který by v telech zvírat BSE odhalil. V souvislosti s posledními prípady prodeje nedostatecne provereného hovezího oznámil francouzský obchodní retezec Carrefour, že ze ctyr desítek supermarketu stáhl približne tunu masa.
Nemoc šílených krav zustává i nadále brizantním tématem ve Velké Británii, postižené svého casu tri a pul roku trvajícím embargem ze strany Evropské unie, která se bránila dovozum hovezího z tamejších chovu. Od roku 1986 bylo na britských ostrovech totiž zaznamenáno témer 180 000 prípadu BSE.
Britská vláda minulý týden schválila program financní pomoci ve výši nekolika miliónu liber, urcený rodinám obetí Kreutzfeldt-Jakobovy nemoci, lidské obdoby nemoci šílených krav. Ve Velké Británii zemrelo doposud na tuto chorobu petasedmdesát osob. Labouristický kabinet zároven vydal oficiální zprávu, v níž obvinil tricet ministru a vysokých státních úredníku predchozí konzervativní vlády z toho, že pri boji s BSE utajovali pred verejností radu duležitých faktu. Celá aféra a následné embargo zpusobily britskému zemedelství miliardové škody.
Další články v kategorii Venkov
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)