Odškodnění chovatelů za nákazy ze zákona
30.01.2001 | Agris
Možná trochu unikla pozornosti prospěšnost novely veterinárního zákona o odškodném, která byla schválena v minulém týdnu.
V zemích EU veterinární legislativa umožňuje poskytnout chovatelům ze státního rozpočtu plné odškodnění, pokud se v jejich chovech vyskytne některá z vyjmenovaných nebezpečných nákaz.
U nás byla do minulého týdne situace jiná. Nebezpečí výskytu BSE, ač doposud pouze teoretické a z toho vyplývající eventualita poražení i celého stáda vyvolalo potřebu vyřešit možné odškodnění.
Tento úmysl již avizoval ministr zemědělství Jan Fencl a v krátké době byla jednoduchá novela hotova. S problémem odškodnění z důvodu možného výskytu BSE se vyřešil problém náhrad i u ostatních vyjmenovaných nebezpečných nákaz. To znamená, že byl učiněn významný krok v implementaci evropské veterinární legislativy do našeho zákona o veterinární péči (č. 166/1999).
Tudíž stručně - při výskytu nebezpečné nákazy, ty jsou vyjmenovány v § 10, odst. 1 písmeno a), a to v včetně BSE (v písmenu b) se vyškrtává) lze poskytnout náhradu ve výši prokázaných nákladů a ztrát a ve výši obvyklé ceny zdravého zvířete. Změna je v tom, že dosud bylo možné uhradit jen 50 % obého.
Zůstává nadále to, že se odškodnění snižuje o 20 % ceny zvířete v tom případě, pokud se doporučuje ochranné očkování a chovatel této možnosti nevyužil. Ruší se naopak pochopitelně navýšení v případě nákaz u nichž je vakcinace zakázána.
Zde je třeba poznamenat, že přestože je v některých případech vakcinace možná, již se nepoužívá, například u slintavky a kulhavky (SLAK) nebo u klasického moru prasat (KMP). Naše země je těchto nákaz prostá a je to i podmínkou umožňující vyvážet skot i prasata, včetně masa a výrobků z nich do zemí EU, které přijaly politiku nevakcinace proti SLAK a KMP. Proti BSE ale očkovat, jak známo, nelze, neboť nejde o nemoc způsobenou viry nebo bakteriemi.
Velmi důležité je rovněž to, že byl vypuštěn z § 67 odstavec 3, který vlastně umožňoval odškodnění jen tehdy, nelze-li se proti nákaze pojistit a to bez ohledu na to, zda za přijatelnou cenu a nebo naprosto nevýhodně.
V případě výskytu nějaké nebezpečné nákazy by pak podklady pro vyplácení odškodného vypracovávaly orgány Státní veterinární správy ČR.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz
Další články v kategorii Venkov
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)