Německo začalo porážet britské ovce
01.03.2001 | Hospodářské noviny
Slintavka a kulhavka se zřejmě rozšířila i do Severního Irska
Silnou nervozitu vyvolalo včera mezi německými chovateli dobytka oznámení ministryně pro ochranu spotřebitelů spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Bärbel Höhnové, která upozornila, že u pěti ovcí na farmách poblíž Cách a Neussu se vyskytlo podezření na kulhavku a slintavku poté, co zvířata, dovezená z Velké Británie, začala produkovat protilátky. Následné testy však potvrdily, že u žádného z nich nebyl zaznamenán virus nemoci. Německo, ve kterém bylo onemocnění naposledy zaregistrováno v roce 1988, se nicméně rozhodlo následovat vzoru Francie a porazit všechna zvířata importovaná v poslední době z britských ostrovů. Na dva tisíce ovcí dovezených z Británie začne likvidovat také Belgie.
Navzdory přísným opatřením se nedaří bránit šíření nemoci na samotném území Británie, kde byla před devíti dny objevena poprvé po dvaceti letech. Onemocnění se podle všeho rozšířilo do Severního Irska, neboť místní úřady začaly včera porážet ovce z farmy poblíž města Meigh, u nichž se začaly projevovat symptomy choroby. Ve velšském Anglesey pokračovalo včera vybíjení tří tisíc ovcí ze stád, u nichž se nemoc objevila v úterý. V Británii bylo až doposud zlikvidováno nejméně sedm tisíc zvířat. Britské úřady se snaží omezit transporty dobytka a přístup na postižené farmy zakázaly pod pokutou pěti tisíc liber.
Velkou nevoli vzbuzuje v jednotlivých zemích EU porážení ovcí a koz u muslimské komunity, která se příští týden chystá slavit tradiční svátek íd al-kabír, v rámci něhož jsou rituálně obětovány mladé kusy skopového. Velké množství zvířat bylo v uplynulých týdnech z Británie vyvezeno do Francie a Německa právě za tímto účelem.
Po Polsku zakázalo včera dovozy živých zvířat, masa a masných výrobků pocházejících z EU také Chorvatsko, které v roce 1993 samo stihlo embargo unie poté, co byly v Itálii zaznamenány více než tři desítky ohnisek nákazy díky zvířatům dovezených z chorvatských chovů. Kulhavka a slintavka se naposledy projevila loni v Řecku.
Evropská unie včera vyslovila přesvědčení, že se jí podaří současnou hrozbu epidemie nemoci zažehnat v rámci rozpočtového balíku ve výši 40 miliard eur, které v zemích patnáctky každoročně plynou do sféry zemědělství.
Další články v kategorii Venkov
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)