Nebezpečná vosička může ohrozit české kaštanovníky
06.06.2012 | SRS ČR
Rostlinolékařská správa varuje před možným výskytem nebezpečné karanténní vosičky u stromků kaštanovníku setého, které se dostaly v České republice v současné době do prodeje. Upozornění na dodávku rostlin kaštanovníků z Itálie, u kterých byl zjištěn výskyt tohoto škůdce, přišlo od slovenské rostlinolékařské služby. V souladu s evropskou legislativou byla nařízena likvidace napadených rostlin, nicméně jejich část se dostala v České republice do obchodní sítě.
Žlabatka Dryocosmus kuriphilus je celosvětově považována za nejzávažnějšího živočišného škůdce kaštanovníku setého (Castanea sativa), který je v některých lokalitách České republiky významnou součástí životního prostředí, parkových a zahradních úprav.
„Usídlení tohoto škůdce na našem území by mohlo mít za následek environmentální degradaci těchto stanovišť a dokonce omezení školkařské produkce kaštanovníku“ varuje ředitel Státní rostlinolékařské správy Zdeněk Mach a dodává: „Pěstitelé, kteří si v nedávné době zakoupili a vysadili stromky kaštanovníků, by měli věnovat zvýšenou pozornost těmto rostlinám a při podezření z výskytu tohoto škůdce ihned informovat kterékoli naše pracoviště.“
Je nezbytné, aby bylo zabráněno výletu dospělců z hálek, neboť ti se mohou šířit na další stromy kaštanovníků v okolí. Podezřelé jsou zejména rostliny kaštanovníku odrůdy Marrone di Marradi, vypěstované italskou firmou Dalmonte Natale, Faenza a dodané českým prodejcům prostřednictvím slovenské firmy Centrum rozvoja záhradníctva, s.r.o., Prievidza.
Na zakoupených neolistěných výpěstcích kaštanovníku nejsou patrné žádné příznaky napadení žlabatkou, neboť tento druh přezimuje v pupenech a příznaky na mladých rostlinách se objevují teprve po vyrašení listů. Od dubna se na rostlinách objevují postupně narůstající hálky, způsobené žírem larev, mající v průměru 5–20 mm. Tvoří se na mladých větvičkách, listových řapících, nebo na středním žebru listu, jsou zeleně nebo růžově zbarvené a často obsahují části vyvíjejících se listů, stonků a řapíků. V hálkách se larvičky vyvíjejí a kuklí a obvykle v červnu se pak líhnou dospělci další generace. Žlabatky mají jednu generaci za rok. Na území EU, kde je v některých oblastech již rozšířena, byla zavlečena z původní oblasti výskytu v jihovýchodní Asii.
Tuto žlabatku je podle rozhodnutí SRS ze dne 5. 10. 2006 a podle rozhodnutí Evropské komise 2006/464/ES zakázáno zavlékat a rozšiřovat na území ČR a všechny právnické i fyzické osoby mají povinnost ohlásit výskyt nebo podezření z výskytu žlabatky SRS.
Podrobnější údaje o tomto karanténním škodlivém organismu lze získat zde.
Odborný garant: Ing. Martina Jurášková, tel. 235 010 354, martina.juraskova@srs.cz.
Zbyněk Škodáček,
tiskový mluvčí SRS
Další články v kategorii Venkov
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Nová zelená úsporám je největší sociálně-ekonomický stimul posledních let, zaznělo na konferenci NZÚ 2025 (01.07.2025)
- Česko má další CHKO. Vznikla na soutoku Moravy s Dyjí, část místních je proti (01.07.2025)
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)
- Slatiňany slaví 80 let chovu starokladrubských vraníků v hřebčíně (26.06.2025)
- V ČR byl po deseti měsících potvrzen africký mor prasat u uhynulého divočáka (25.06.2025)