Naše rajčata pověšená vzhůru nohama se zbláznila, mají už plody
30.05.2011 | Hobby magazín
Nasázeli jsme rajčata hlavou dolů. Druhou část sazenic jsme umístili klasicky do květináčů. Teď se pokoušíme porovnat, zda ta zavěšená budou prospívat více než ta pěstovaná běžným způsobem.
Důvodem našeho experimentu se stala masivní reklama na systém pěstování, kdy na terase nebo balkoně můžete rajčata zavěsit hlavou dolů a ušetříte místo. Příznivci tohoto způsobu pěstování tvrdí, že se živiny lépe dostanou do rostliny "samospádem", tedy vlivem gravitace. Naši rádci zahradníci to považovali za nesmysl, nezpochybnili ale vliv slunce na prohřátí tmavé nádoby na rychlost zrání rajčat (viz předchozí článek o založení pokusné stanice).
Zhruba měsíc po sázení (25. dubna) máme první výsledky a nejsme z nich příliš moudří. Keříkové cherry rajče zavěšené ve kbelíku má dva plody, jedno ze zasazených do květináče má jeden. Druhá klasicky umístěná sazenice zatím odpočívá. Zdá se, že vliv gravitace je opravdu minimální a že se potvrzuje argument našeho zahradníka o vlivu prohřátí půdy.
A že mají rajčata tak brzy plody? "To se klidně v této době už může stát. Záleží na tom, jak vyvinuté sazenice jste koupili, kdy se selo, jakou máte půdu i na tom, kolik mají rostlinky sluníčka a živin," říká zahradnice Vlasta Rypáčková ze stejnojmenného pražského zahradnictví.
S půdou jsme ostatně bojovali i my. Původní zahradní substrát byl příliš těžký, nakonec jsme ho museli odlehčit hlínou ze zahrádky. Po sázení (riskovali jsme a sázeli ještě před zmrzlými) přišlo více srážek a nakonec hrozilo, že rajčata "utopíme". Došlo to dokonce tak daleko, že jsme objevili náznaky žloutnutí listů. To bylo impulzem k přesazení, abychom je nezničili.
Nyní nastává otázka, jak se dále o rajčata starat, abychom co nejvíce podpořili jejich růst. První obavy o nedostatečné zavlažování během sezony (tolik diskutované v internetových diskuzích) se nepotvrdily. "Pořád míň pokazíte, když jim občas nedáte napít, než když je přelijete. Nejsou příliš náročná," tvrdí zahradník Bohuslav Tichý.
Na začátku jsme jim dopřáli trochu granulované chlévské mrvy. Ta se pomalu rozkládá a podle toho, jak si vedou, žádné další hnojení nepotřebují. "A jestli to chcete mít úplně bez starostí, dejte jim třeba šestiměsíční Plantacote," radí Vlasta Rypáčková. "Toto hnojivo zpočátku uvolní takzvané startovací živiny, potom se zbytek velmi pomalu uvolňuje, takže rostlinu zásobí po zbytek sezony," dodává.
Další články v kategorii Venkov
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Nová zelená úsporám je největší sociálně-ekonomický stimul posledních let, zaznělo na konferenci NZÚ 2025 (01.07.2025)
- Česko má další CHKO. Vznikla na soutoku Moravy s Dyjí, část místních je proti (01.07.2025)
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)
- Slatiňany slaví 80 let chovu starokladrubských vraníků v hřebčíně (26.06.2025)
- V ČR byl po deseti měsících potvrzen africký mor prasat u uhynulého divočáka (25.06.2025)