Naše příroda by si od nás zasloužila napravení patnáct let starého dluhu
24.01.2002 | Deník Lučan
Přesně před 15 lety jsem dostal dopis z tehdejšího odboru kultury ONV, abych se vyjádřil k připravovanému návrhu na územní rozšíření státní přírodní rezervace Oblík. Samozřejmě jsem se záměrem souhlasil a uvedl i důvody.
První jednání o rozšíření rezervace se uskutečnila již v lednu 1984, při němž bylo dokončeno i vymezení navrhovaného území. Z původních 23,29 ha se mělo rozšířit na katastrální území Raná, Mnichov, Charvátce a Chraberce celkem 188,5 ha. V závěrečné zprávě se píše, že celé území je považováno za evropský unikát v kategorii stepních a lesostepních ekosystémů s nejzachovalejším komplexem středoevropských kontinentálních stepí. Bylo také dohodnuto, jakým způsobem se bude provozovat hospodářské využití ploch včetně rekultivací, které by měly zlepšit stav lučních společenstev například zařazením do pastevních areálů. Bylo proto stanoveno 19 bodů, jež se měly bezpodmínečně dodržovat. Je velmi pravděpodobné, že by se tyto body daly dodržovat i v současnosti. Při hospodaření v pastevních areálech by se musel respektovat stanovený režim hlavně při hnojení a z pou-žívání by musely být vyloučeny herbicidy a pesticidy. V sadech a vinicích by se zavedený způsob hospodaření ponechal a v lesním hospodářství by se dodržovaly hospodářské plány, které by byly vypracovány s ohledem na ochranu přírody. Jako příklad lze uvést unikátní lipovou doubravu na severním svahu Brníku, která nemá jinde v Českém středohoří obdoby. Ochranný režim by platil také pro ostatní volné plochy, cesty, vodní režim a turistické zatížení. Pro celé území by platil i zákaz těžby kamene a zřizování nových lomů, zákazy sportovních akcí, závěsné létání, motorismus, sběr všech druhů přírodnin a přísná ochrana fauny a flóry. Již před 15 lety bylo všechno připraveno, včetně podkladových map a výpisů z evidence nemovitostí. Je zřejmé, že v současné době by soukromé zájmy převážily ochranu přírody, nestálo by však za pokus tento dlouhodobý dluh státní ochrany přírody napravit?
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)