Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun
26.06.2025 | ČTK
Vyšebrodský klášter chystá obnovu bývalého pivovaru, který je přes 70 let mimo provoz. Rekonstrukce zchátralého objektu si vyžádá stovky milionů korun. Cisterciácký řád, který v klášteře působí, shání na projekt peníze. Jde o jeden z nejstarších pivovarů v Česku. Novinářům o dnes řekl převor řádu Justin Berka.
"Je to nádherná gotická stavba s unikátními sklepy, je tam ještě původní hvozd. První pivo se zde začalo vařit v roce 1367 a dlouho ta tradice pak pokračovala," uvedl Berka. Pivovar ukončil provoz v roce 1950, kdy klášter zabral stát a mnichy z areálu vyhnal. Cisterciáci se vrátili v roce 1990, ale několik let čekali, než jim majetek stát vrátí. "Za tu dobu pivovar samozřejmě ještě více chátral. Proto odhadujeme, že to bude velmi nákladná investice. Například se musí udělat kompletně nová střecha. Ale chceme s obnovou začít co nejdříve," uvedl Berka. V opravených prostorách by chtěl řád zřídit minipivovar a možná také muzeum pivovarnictví.
Nejde o jedinou rekonstrukci, kterou cisterciáci připravují. Nedávno získali dotaci 50 milionů korun z integrovaného regionálního operačního programu EU na rekonstrukci bývalé soudní budovy v areálu kláštera. "Uděláme výběrové řízení a do dvou měsíců by mohly začít práce. Předpokládáme náklady kolem 200 milionů korun, hodně peněz do toho dáme ze svého a museli jsme si vzít i půjčku," řekl Berka. Dodal, že po obnově by v soudní budově mohlo být multifunkční centrum pro koncerty a konference.
Vyšebrodský klášter je jediný fungující mužský cisterciácký klášter v ČR a národní kulturní památka. Opatství založil v roce 1259 Vok z Rožmberka. Po vzniku Československa přišel klášter po pozemkové reformě o většinu statků. Za nacismu obsadilo budovy gestapo. Loni si klášter prohlédlo 21.000 návštěvníků.
Cisterciáci vedli kvůli navrácení majetku několik soudních sporů. Stát jim postupně vrátil lesy, z nichž má klášter značnou část příjmů. Loni ústavní soud vyhověl řádu ve sporu o určení vlastnictví pozemků na řadě míst v jižních Čechách a několika rybníků, na nichž hospodaří Rybářství Třeboň. Ve sporu o pozemky, které patřily řádu a cisterciáci si je zpátky nárokují, musí znovu rozhodnout Okresní soud v Českých Budějovicích. "Trvá to roky, ale věříme v boží mlýny, které melou pomalu, ale stále melou," uvedl Berka.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Venkov
- Plevel? Ani náhodou! Modrá kráska pomáhá tělu zbavit se toxinů i hubnout (16.07.2025)
- Unikátní expozice plodin na střeše Národního zemědělského muzea (16.07.2025)
- Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin (15.07.2025)
- České včely má před morem ochránit zpřísnění podmínek, někteří včelaři to odmítají (15.07.2025)
- Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let (14.07.2025)
- Putování losa po Česku pokračuje (14.07.2025)
- Podmáčené louky proměnil v rybníky. Muž z Kravař chová ryby a má i prodejnu (11.07.2025)
- Houby místo limonády? Ve středočeské obci vyrostl unikátní automat na shiitake (10.07.2025)
- Chovateli na Nymbursku odebrali kvůli týrání a špatným podmínkám 15 zvířat (10.07.2025)
- Čekají po deštích houbaře žně? Mykologové vyznačili místa, jsou ale opatrní (09.07.2025)