Ministerstvo zemědělství vyzvalo k rozorávání luk a pastvin

Ministerstvo zemědělství na jednání pracovních skupin Grémia dne 8.10.2013 představilo odborné veřejnosti návrh rozpočtu Programu rozvoje venkova do roku 2020. Namísto podpory živočišné výroby, nebo alespoň elementární kontinuity a zachování reálné hodnoty dosavadních sazeb, byly spolu s rozpočtem na další programovací období oznámeny poklesy sazeb pro živočišnou výrobu reprezentovanou trvalými travními porosty. U agroenvironmentálních opatření (AEO) a ekologického zemědělství (EZ) je navrhováno snížení o 30 až 40 % a u plateb na travní porosty v méně příznivých oblastech (tzv. LFA) o 50 %.

Ministerstvo ve svém návrhu fakticky poslalo vzkaz zemědělcům, že se mají přestat orientovat na šetrné způsoby hospodaření a trvale udržitelné systémy zvyšující přirozenou úrodnost půdy s ohledem na minimalizaci eroze, zabahňování rybníků a s pozitivními dopady na kvalitu spodních a povrchových vod. Návrh ministerstva totiž plánuje na tyto environmentální platby a platby zachovávající zemědělství v méně úrodných oblastech poskytnout pouze 54 % potřebného rozpočtu.

Že svůj návrh myslí ministerstvo vážně, dokazují dvě varianty rozpočtu: jedna základní a druhá navýšená přesunutím 15 % z přímých plateb. Ministerstvo však podmínky nastavilo tak, že uvedené navýšení znamená pro chovatele dobytka překvapivě méně peněz. Přesun jim sice přidá cca 880 Kč/ha u plateb LFA, AEO a EZ, současně jim však sníží přímé platby o 930 Kč/ha. Tedy obdobně jako u couplovaných plateb v 1. pilíři se nejedná o podporu živočišné výroby, ale pouze o přendání peněz z jedné kapsy do druhé bez smysluplného efektu.

Ministerstvo zemědělství licoměrně hlásá podporu živočišné výroby, když svým návrhem ve skutečnosti podporuje velkoplošnou rostlinnou výrobu a pokračuje v likvidaci pasoucích se zvířat. Křehká rovnováha, kdy úrodné oblasti maximalizovaly produkci a hory a podhory za ně plnily podmínku zachování stálých pastvin pro celou ČR, je návrhem rozpočtu nabourána a je jenom otázkou času, kdy bude stávající vedení ministerstva zemědělství pohnáno k zodpovědnosti za to, že Česká republika nebude schopna vyčerpat evropské fondy.

Návrh i přes protesty ostatních zástupců nevládních zemědělských organizací podpořila Agrární komora, která se na jeho sestavení podílela. Bohužel se nejedná o aprílový žertík, ale o jasnou výzvu ke strukturálním změnám zemědělské výroby v horských a podhorských oblastech. Dle vyjádření jednotlivých účastníků budou farmáři přecházet na ziskovější rostlinnou výrobu rozoráváním úrodnějších luk a na mulčování jinak neobhospodařovatelných pozemků bez zvířat. Snížené plošné platby AEO a LFA jim nepokryjí náklady na povinnou živočišnou výrobu a proto ji budou po skončení stávajících závazků omezovat. S tím bude souviset pokles počtu zaměstnanců.

Farmáři však na uvedeném paradoxně vydělají díky přeorientování na lukrativní řepku, pšenici a kukuřici do bioplynových stanic. Doplatí na to obyvatelé ČR kvůli zhoršení životního prostředí a stavu krajiny. Oblasti se zvýšeným obsahem dusičnanů ve spodních vodách se rozšíří na celou Českou republiku a Evropská komise bude muset konstatovat, že Česká republika přestala splňovat povinnou plochu stálých pastvin pro každoroční výplatu 20 miliard korun přímých plateb. 

Ing. Milan Boleslav

předseda Svazu marginálních oblastí 

Svaz marginálních oblastí sdružuje farmáře z horských, podhorských a příhraničních oblastí ČR zabývající se převážně  živočišnou výrobou. Členy SMO či jeho členských organizací je více než 950 zemědělských farem. 

Kontakt:

Svaz marginálních oblastí, Horní Police čp. 1, 471 06 Česká Lípa, tel/fax: 487 861 368

předseda Ing. Milan Boleslav, tel: 737 284 225

Internet: www.lfa.cz, email: lfa@lfa.cz

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info