Masožravci dostali vakcínu
25.04.2002 | Kolínský deník
V přírodě se opět nacházejí kapsle s lékem proti vzteklině. Místa, kde byla prevence rozšířena, jsou označena výstražnými plakáty.
Okresní veterinární správa v Kolíně provedla o uplynulém víkendu orální vakcinaci lišek. Akce se uskutečnila ve spolupráci s referátem životního prostředí a s mysliveckými sdruženími okresu v rámci prevence onemocnění vzteklinou volně žijících masožravců. Místa, kde byl lék vyložen, jsou označena výstražnými plakáty. Vzhledem k dlouhodobému nákazovému klidu se vakcinace netýká východní části. "Vzteklina je velmi nebezpečná nákaza, která je přenosná na lidi. Proto musíme podobné akce zajišťovat," vysvětlil ředitel Okresní veterinární správy v Kolíně Josef Nešpor. Zmíněnou nemoc přenášejí především lišky a ostatní volně žijící masožravci. K nakažení dochází zpravidla pokousáním nemocným zvířetem, ale i potřísněním kůže nebo sliznic infekčními slinami. Hlavními příznaky vztekliny u domácích zvířat jsou neklid, snaha po uniknutí, kousavost či zuřivost. Někdy naopak otupělost a postupné ochrnutí. U volně žijících zvířat je většinou prvním příznakem choroby ztráta plachosti. "Vzteklina může probíhat i bez těch to příznaků a končí vždy smrtí," upozornil Nešpor. V přírodě je vakcína uložena v návnadě ze slisované masokostní a rybí moučky a vyznačuje se výrazným rybím pachem. "Apelujeme na občany, aby se návnady, pokud ji při vycházkách do přírody najdou, nedotýkali. Divoce žijící zvíře by takovouto potravu vzhledem k zanechaným pachovým stopám nepřijalo," požádal veřejnost Josef Nešpor a dodal, že se nic nestane, když návnadu pozře pes nebo kočka: "V takovém případě jim nehrozí žádné nebezpečí." Jiná situace by nastala, kdyby se vakcína dostala do rukou dítěti. Rozlomí-li kapsli a vetře si ji do sliznice úst nebo oka, je třeba vyhledat lékaře. Podle Nešpora návnady zmizí z přírody zhruba do tří týdnů po vyložení. Celá akce bude veterinární správou vyhodnocena na základě ohlášeného příjmu vakcíny volně žijícími masožravci, který sledují členové mysliveckých sdružení. Měřítkem se rovněž stanou detailní laboratorní vyšetření ulovených lišek. "Podle zkušeností z minulých let je příjem vakcíny u lišek asi v šedesáti třech procentech. Poslední výskyt vztekliny v našem okrese byl zaznamenán 31. prosince 1997," uzavřel Josef Nešpor.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)