Maso stále zdražuje, je ho nedostatek
18.05.2001 | Zemské noviny
Ceny masa porostou. Nejvíc zdražuje vepřové a kuřata. Hovězí maso zatím spotřebitelé obcházejí. Výrobci i obchodníci však věří, že se k němu postupně vrátí a i jeho ceny pak začnou šplhat vzhůru.
Ceny masa se už nikdy nedostanou na tak nízkou hladinu, jakou si udržovaly v uplynulých měsících. Potvrzují to producenti, obchodníci i řezníci. S blížícím se vstupem do Evropské unie ceny všech potravin dál mírně porostou, to je skutečnost. Druhý fakt, který potvrzuje trend růstu cen masa, je současná nízká hladina cen, za něž prodávají zemědělci skot na jatka. Za kilogram jatečné váhy býka utrží 33 až 34 koruny, což je částka, která pro chovatele znamená prodělek. Hospodaření zemědělců tak nyní zlepšuje chov prasat, jejichž cena je naopak velmi dobrá. Za kilo živé váhy dostávají 46-47 korun. "Obáváme se toho, že se cena jatečných prasat vyšplhá až na magických padesát korun za kilogram tak během tří měsíců," řekl předseda Společenstva řezníků a uzenářů Ladislav Steinhauser. Takovou cenu však považuje za přehnanou. Chovatelé prasat se většinou shodují, že náklady na kilogram vepřového masa v živé váze dosahují 35 korun. "Zemědělci na vepřovém nyní velmi vydělávají. Umožňují jim to ale ceny v Evropské unii, které jsou ještě v průměru o čtyři koruny vyšší. Zemědělci vědí, že nikdo za těchto relací maso nedoveze. Proto se naopak vyváží," uvedl řezník, který nechtěl být jmenován. Tento trend potvrdil i místopředseda odbytového družstva Agropork se sídlem v Brně Jaroslav Míl. Řekl, že se mnozí producenti doslova v cenách trumfují a zvyšují je. "Možnost stupňovat je daná tím, že je v České republice na 460 porážkových míst. To je světová anomálie. V zemích Evropské unie je vždy jen několik velkých jatek a mnoho zpracoven. To přispívá k tomu, že farmáři nemohou licitovat a ceny se drží přibližně u všech odběratelů jatečných zvířat na stejné úrovni," řekl Míl. "Ceny hovězího masa jsou dole a mírně porostou. Jejich pád zavinil strach z BSE, kdy spotřebitelé jednoznačně dali přednost vepřovému a drůbeži," dodal Míl. Růst cen ovlivňuje i to, že řada obchodních firem vyváží vepřové maso a že dva velké masokombináty, Martinov a Kostelecké uzeniny, prodávají maso a výrobky také do zemí Evropské unie. "Není ani jeden jediný důvod ke zlevnění masa," řekl obchodní ředitel firmy Julius Meinl Radim Pátek. "V příštím týdnu se zdraží vepřového o čtyři procenta, kuřata jsme zdražovali již dvakrát. Kilogram chlazeného kuřete se v současné době prodává za 75-79 korun a zřejmě ani u této ceny nezůstane. Jen hovězí zatím nezdražíme, ale rozhodně se nezlevní," řekl Pátek.
Další články v kategorii Venkov
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)