Maďaři chrání svoji zvěř před Rakušany
28.01.2002 | Hospodářské noviny
Mezi Maďary a Rakušany narůstá ostrý spor o to, zda výstavba plotů, které zamezují volnému pohybu zvířat na maďarsko-rakouských hranicích, je oprávněná, či nikoli. "Maďaři si chrání svá zvířata, o něž pečují, zatímco Rakušané využívají možnosti svého lovu bez investic," uvedl maďarský list Népszava.
Rakouští myslivci již záhy po zrušení veškerých železných opon, hraničních plotů a zátarasů zjistili, že v jejich pohraničních oblastech se výrazně zvýšil počet lovné zvěře. Maďarské lesy jsou několikanásobně bohatší na jeleny, divočáky a další zvířata, která si klidně zajdou i na druhou stranu hranic.
Díky tomu se v Rakousku stal lov v pohraničních oblastech velmi výnosným obchodem. Častým jevem dokonce je, že rakouští "sousedé" klidně zastřelí zvíře na maďarské straně a pak ho jen přetáhnou na rakouské území.
Podél hranic byla na rakouské straně vybudována v posledních letech hustá síť krmelců, které mají zvěř přilákat. Velitel pohraničníků v Köszegu Miklós Nagy si vzpomíná i na případ, kdy si jistý Rakušan nechal postavit na maďarské straně přes potůček Gyöngyös malý most, aby si ukořistěnou zvěř mohl rychleji a pohodlněji dopravit domů.
Je jen pochopitelné, že maďarští lesníci a majitelé pozemků nevidí rádi, když zvířata, o která se pečlivě starají, nakonec končí u sousedů, napsal maďarský list. Společnost Erdészeti proto například již v roce 1999 postavila zhruba dva kilometry dlouhý a 2,5 metru vysoký plot, který v tomto úseku měl zabránit útěku zvěře do Rakouska. Zároveň Maďaři požádali Rakušany, aby v blízkosti hranic zrušili své posedy. Když žádost nebyla vyslyšena, tak loni například společnost Bábolna vybudovala u svých pozemků desetikilometrový plot.
Rakouská strana se okamžitě začala proti plotům ohrazovat a její protesty získávají čím dál více i politické zabarvení. V médiích obviňují Maďary, že omezují volný pohyb zvířat, a zároveň tvrdí, že stát, který usiluje o členství v Evropské unii, by neměl budovat na svých hranicích "novou železnou oponu".
V současnosti je spor velmi vyhrocený. Z maďarské iniciativy byla ale nedávno zřízena komise odborníků z obou stran, kteří se pokusí najít přijatelné řešení problému, uvedl deník Népszava.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)