Lidi začali opět ve velkém sbírat léčivé rostliny
27.08.2009 | Denik.cz
Sběr bylin slaví velký návrat. Přispěla k tomu i finanční krize.
„Zájem je v poslední době opravdu velký. Chodí k nám děti i důchodci. Na sběru lze slušně vydělat,“ potvrzuje majitel jediné nákupny léčivých rostlin v Písku Vladimír Fröhlich.
Nákupna v ulici Za Nádražím zažila v úterý nápor zákazníků. Jejich auta stála až téměř u kolejí, které jsou od výkupny vzdálené několik desítek metrů. „Vykupujeme ještě ve čtvrtek, to je zájem výrazně menší,“ dodává Fröhlich.
Mateřídouška, divizna...
Usušené bylinky přišla předevčírem prodat i důchodkyně Miloslava Urbánková. Přinesla pytlík natě mateřídoušky. „Sbírám to, co je zrovna potřeba,“ tvrdí.
Podle majitele nákupny je nyní nedostatek květů černého bezu, lípy, divizny nebo hluchavky. „Lidé se nás chodí ptát, co zrovna potřebujeme. Prvoplánově tedy nesbírají to, za co dostanou nejvíce peněz. To je potěšující,“ říká.
Zájem o sběr bylinek podle jeho slov stoupá. „Dříve to lidé měli jako koníček nebo děti jako povinnost. Nyní hraje roli i ekonomická stránka. Zajímavé je, že nezaměstnaní lidé, kteří k nám přijdou, nasbírají pouze kilo, jsou udření a pak končí,“ popisuje Fröhlich, původním povolání strojař, který absolvoval farmaceutickou fakultu a dodává: „Málokdo ví, že v České republice jsou nejvyšší výkupní ceny na světě. Třeba v Anglii nebo ve Francii se bylinky nesbírají vůbec,“ přibližuje.
Květy růže do čaje
Nákupna v Písku je v provozu dvacátým rokem a jako jediná v České republice vykupuje květ bílé, červené a žluté růže. „Ty se používají do čaje, aby měl hezčí barvu,“ prozrazuje Vladimír Fröhlich.
Ceny za vykupované léčivé rostliny stoupají. „Vloni jsme za lomikámen, který je cenný, protože rozkládá ledvinové a žlučové kameny, dávali tři sta korun za kilogram. Nyní to je 520,“ potvrzuje Fröhlich.
Nákupna má uzavřenou dohodu s některými školami na Písecku. Ty jí dodávají především květy sedmikrásky, hluchavky a také pomerančovou kůru. Byliny sbírají i děti z malotřídky v Čížové. „Za třicet let, kdy pracuji ve škole, jsme ani jednou sběr nevynechali. Sbírání má výchovný účinek. Děti přispějí na výrobu léků a zároveň si vydělají první peníze,“ říká ředitel školy v Čížové Vlastimil Šálek.
Jak na závěr uvedl Vladimír Fröhlich, nákupna dodává zboží pouze českým firmám. „Než nám zboží proplatí, dělají chemický rozbor především na těžké kovy. Dříve se normy posuzovaly podle československého a později českého lékopisu, nyní je to podle evropského. Ten je méně přísný.“
Další články v kategorii Venkov
- Nová zelená úsporám je největší sociálně-ekonomický stimul posledních let, zaznělo na konferenci NZÚ 2025 (01.07.2025)
- Česko má další CHKO. Vznikla na soutoku Moravy s Dyjí, část místních je proti (01.07.2025)
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)
- Slatiňany slaví 80 let chovu starokladrubských vraníků v hřebčíně (26.06.2025)
- V ČR byl po deseti měsících potvrzen africký mor prasat u uhynulého divočáka (25.06.2025)
- Zelenina ze hřbitova: Vídeň podporuje netradiční městské zahradničení (23.06.2025)
- Pravidla pro cestování se zájmovými zvířaty do zahraničí (23.06.2025)
- Rybář vytáhl z řeky vzácnou "upíří rybu". Tohoto tvora při koupání potkat nechcete (23.06.2025)