Letních hub je málo, houbaři stále vyčkávají
01.07.2011 | Denik.cz
Poměrně pestrá, ale zatím stále skromná je houbová nadílka letošního léta. Podle mykologů se sice v některých regionech a dokonce i v Praze objevují zajímavé exempláře, avšak v porovnání s minulými léty je hub málo. Daří se liškám a objevují se i některé hřibovité houby.
Na slabém růstu hub se odráží nedostatek srážek, i když v některých oblastech je situace celkem slibná.
„Druhově je to poměrně pestré, ale hub je obecně málo. Letošní rok je tak trochu zpožděný. To, co běžně roste v červnu, se letos moc neobjevuje,“ řekl Jan Borovička z České mykologické společnosti. Upozornil, že v nejbližší době houbaři očekávají pozitivní změny, které však budou záviset na míře srážek.
Situace se zároveň liší podle regionu. „Na některých místech na Vysočině, kde vydatně pršelo, začínají růst holubinky. V okolí Prahy je to ale horší. Je relativně sucho a příliš mnoho hřibovitých hub, na které jsou houbaři v této době zvyklí, se neobjevuje,“ uvedl Borovička.
Podle jednatele České mykologické společnosti Aleše Víta se některým houbám daří navzdory nepříznivému počasí. „Vzácnější teplomilnější druhy, jako satany, se objevily v Praze. V okolí Prahy jsou pak i další teplomilné houby, jako například hřiby medotrpké,“ řekl. Ve větším množství se objevují také muchomůrky plavé nebo hadovky smrduté, upozornil.
Lišek je hodně
Podle Víta celoplošně rostou lišky, které se objevují ve větším množství než jiné houby. „Není to všude stejné a nedá se říci, že by propukl masový růst hub. V některých místech si ale houbaři, zejména zkušenější, přijdou na své,“ uvedl. Zdůraznil, že vývoj bude záviset na tom, jak bude v kterém regionu pršet. „Tepla bylo v poslední době dost. Záleží na lokálních podmínkách dešťových srážek,“ dodal.
Upozornil zároveň, že například v Jizerských horách při jedné z posledních mykologických vycházek houbaři objevili na 70 druhů hub. „Byly tam i hřibovité houby, jako hřib žlutomasý, kováři, hřib hnědý, muchomůrka růžovka, šedivka i některé jedovaté druhy, jako muchomůrka slámožlutá. Bylo tam pěkné slunečné počasí a v posledních dnech tam zapršelo poměrně vydatně,“ uvedl.
Podle Borovičky by se v případě srážek měly co nevidět objevit zejména hřibovité houby. Upozornil, že pokud porostou, lidé by si měli dávat pozor na záměnu muchomůrky růžovky s muchomůrkou tygrovanou. Nebezpečný je také žampion zápašný, který způsobuje otravu. Ani tyto jedovaté houby ovšem zatím moc nerostou, uvedl.
Další články v kategorii Venkov
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Nová zelená úsporám je největší sociálně-ekonomický stimul posledních let, zaznělo na konferenci NZÚ 2025 (01.07.2025)
- Česko má další CHKO. Vznikla na soutoku Moravy s Dyjí, část místních je proti (01.07.2025)
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)
- Slatiňany slaví 80 let chovu starokladrubských vraníků v hřebčíně (26.06.2025)
- V ČR byl po deseti měsících potvrzen africký mor prasat u uhynulého divočáka (25.06.2025)