Lesní zvěř to má v zimě opravdu těžké
04.02.2002 | Karlovarské noviny
Ne lov, ale intezivní přikrmování je v zimních měsících hlavním úkolem členů Mysliveckého sdružení Děpoltovice, kteří vykovávají právo myslivosti v pronajatém revíru u Jiřího Kubernáta. Od prosince to byla vysoká vrstva sněhu, posléze mokro a déšť - to vše působilo problémy zejména drobné zvěři a zvěři srnčí.
Daleko více než v minulých letech bere zvěř i seno, granule a jetelotravní úsušky. Osvědčilo se přivazování otepí sena u ochozů zvěře. K přikrmování zajíců a zvláště srnčí zvěře byly již v revíru vyvázány stovky svazků dobře usušené letniny, k jejíž výrobě se používají mladé kopřivy, letorosty maliníku, ale i mladé stvoly topinambur.
Z dužnatých krmiv bylo již zvěři podáno přes padesát metráků kaštanů, žaludů a řepy. Ráda bere zvěř i sušené jeřabiny. Zajíc, ale i srnčí zvěř ráda okusuje mladé větve ovocných stromů a jiných měkkých dřevin. Proto myslivci při toulkách revírem prořezávají koruny pláňat a nálety listnatých měkkých dřevin u cest a na krajích lesa.
Jadrné krmivo je překládáno v menším množství srnčí zvěři a pravidelně myslivci kontrolují, zda jí nepůsobí zažívací potíže.
Bohatě jsou jadrným krmivem, zadinou a plevami zásobeny zásypy pro zvěř bažantí a boudy pro koroptve.
I v měsíci únoru budou myslivci do krmení spárkaté zvěři přidávat antiparazitární připravky (Cermix nebo Rafendazol), které jsou účinné proti oblým červům zaživadel a plic lesní zvěře.
Protože zvěř potřebuje k dobrému zažívání i sůl, je rovněž překládána do slanisek a rozštěpů. Tam kde sůl chybí, vydává se zvěř zejména v zimním období k prosoleným silnicím, kde se časo stává obětí střetu s motorovými vozidly.
Nemalé škody na zvěři v zimním období způsobují pytlačící psi, jezdci na koních, ale i běžkaři na lyžích, kteří mimo cesty křižují naše lesy, doprovázeni svými čtyřnohými miláčky a přehánějí zvěř z místa na místo. To má za následek zápaly plic u zimou zesláblých kusů, a ve většině případů úhyny zvěře.
Je pozoruhodné, kolik vyznavačů přírody máme kolem sebe, kolik ochránců má naše zvěř, která je opravdu přírodním bohatstvím této země, ale s lítostí my myslivci musíme konstatovat, že v době nouze jí nikdo nepředloží ani stéblo sena. Na prstech jedné ruky můžeme spočítat případy, kdy do krmelece nebo zásypu předložil krmení někdo jiný než myslivec.
V sobotu 16. února se sejdou členové MS Děpoltovice, aby zhodnotili svoji práci v roce 2001. A věřte, že budou mít co hodnotit.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)