Kravíny na Třeboňsku končí, mléko je ztrátové

Už nebudeme prodělávat dál jako hloupí. Shodují se někteří zemědělci nejen na Třeboňsku. Výrobu mléka ruší zemědělské podniky v Domaníně, Lomnici a Dunajovicích.

Z Domanína odvezou poslední krávy příští pátek, pak půjde na řadu Lomnice. V Dunajovicích už je jen několik kusů dobytka.

„Jestliže dostáváme od Madety 5,79 za litr mléka, když jsou výrobní náklady kolem osmi korun, ceny za obilí se pohybují v rozmezí cen ze šedesátých let, tak není o čem diskutovat. Došla nám trpělivost, přizpůsobujeme se jen ekonomické situaci,“ uvedl spolumajitel dvou zemědělských firem Statek Lomnice a Statek Branná Karel Zbudil.

Zemědělci v regionu se většinou shodují na tom, že jejich výrobní náklady, které byly v uvedených šedesátých letech v porovnání s dneškem zanedbatelné, nezadržitelně stoupají. Nechápou, proč zůstávají ceny na pultech například za pečivo stále stejně vysoké, když ceny za obilí padají dolů.

Zůstanou i lidé bez práce

„Zůstanou jen krávy masného typu v takovém počtu, aby byly zajištěny podmínky dotačních titulů. Už nebudeme dál prodělávat jako hloupí. V Domaníně budou lidé u krav 25. září naposledy, pak už to tam budou jen vyklízet,“ vysvětlil Zbudil s tím, že o práci tam přijde sedm lidí.

Další o ni přijdou nedlouho po nich, a to v Lomnici nad Lužnicí, kde asi z 13 zůstane jen minimum ošetřovatelů, a to pouze do konce roku. Krávy, které se nepodaří prodat, skončí na jatkách. Podle Zbudila se likvidaci chovu bránili tak dlouho, jak to bylo možné. Prodlužovat agónii už však nemohli ani v podniku K+K Břilice, kde v poslední době již také skončily s výrobou mléka, a to v Dunajovicích. Důvody jsou zcela shodné.

„Je to hrozné, protože přicházejí o práci celé rodiny. Najít si nějaké zaměstnání bude těžké, protože odtud jezdí tak jeden autobus a jezdit denně autem vyjde strašně draho,“ uvedl jeden z propuštěných zaměstnanců z Dunajovic, který si nepřál být jmenován.

Přesto se o bývalém zaměstnavateli vyjadřuje s respektem: „Bylo to tu na vysoké úrovni, velkokapacitní teletník, kde se odchovávaly nádherné jalovice. Navíc je to dvacet let starý areál, který teď bude chátrat. Je to škoda i pro náš stát. Nechápu, proč si máme kupovat máslo z Belgie.“

Obnovení velkých chovů by podle odborníků znamenalo několik let práce a příliš vysoké investice. Proto vyhlížejí do budoucna jen skepticky.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info