Komise přijde s novými pravidly pro mlékárenský sektor
01.04.2010 | ASZ
Evropská komise v reakci na cenovou krizi v mlékárenském sektoru pracuje na přípravě legislativního balíčku, který by měl posílit vyjednávací pozici producentů mléka vůči jejich odběratelům. Navrhovaná opatření se mohou stát precedentem i pro další zemědělské sektory.
Eurokomisař pro zemědělství a rozvoj venkova Dacian Cioloş po skončení pondělního zasedání ministrů zemědělství prohlásil, že Komise má v tuto chvíli konkrétní prvky, na nichž hodlá postavit návrh svého legislativního balíčku. Exekutiva vychází z podkladů, které pro ní připravila pracovní skupina, jejímž úkolem bylo prozkoumat dlouhodobou budoucnost mlékárenského průmyslu v EU.
Komisař dále uvedl, že skupina zveřejní výsledky svých šetření v červnu. Poté prý bude Komise v pozici, která jí umožní vypracovat balíček legislativních návrhů. Představit by jej měla do konce roku.
Podle Cioloşe se balíček zaměří na takové otázky jako je vyjednávací pozice producentů mléka nebo efektivnější nastavení tržních mechanismů. „Chceme se rovněž zaměřit na celou otázku smluvního systému mezi jednotlivými hráči ve výrobním řetězci, ale také na transparentnost,“ dodal komisař.
Francouzský ministr zemědělství Bruno Le Maire je přesvědčen, že nastavení smluvních vztahů mezi producenty zemědělských komodit a zpracovatelským odvětvím na úrovni EU bude krokem vpřed nejen pro mlékárenský průmysl, ale pro celý zemědělský sektor.
Komisař Cioloş dále uvedl, že vedle lepšího fungování výrobního řetězce se Komise hodlá zaměřit na otázky související s pravidly hospodářské soutěže. Těmi by se podle jeho slov měl zabývat komisař Antonio Tajani (zodpovědný za průmysl a podnikání), který by v dohledné době měl zorganizovat fórum věnované fungování výrobního řetězce v potravinářském průmyslu. Fórum by podle Cioloşe mělo vyvolat diskusi o konkrétních opatřeních a návrzích.
Potíže s cenami
V roce 2008 došlo k nebývalému celosvětovému nárůstu cen potravin. Evropská komise zareagovala tím, že začala zkoumat jeho příčiny – rozhodla se zlepšit monitoring vývoje cen zemědělských komodit, spustila analýzu dopadů spekulativního jednání a začala prošetřovat způsoby fungování výrobního řetězce. Výsledkem tohoto šetření byla zpráva zveřejněná v říjnu loňského roku. Exekutiva tehdy dospěla k závěru, že mezi producenty, zpracovateli a prodejci zemědělských výrobků existuje významná nerovnováha z hlediska nastavení smluvních vztahů. Komise uvedla, že díky odlišným vyjednávacím pozicím někteří hráči svého postavení zneužívají.
Ministři zemědělství se proto v lednu 2010 shodli na tom, že je třeba přijmout taková opatření, která by všem článkům výrobního řetězce (především zemědělcům) zajistila spravedlivou finanční kompenzaci.
Cenové komplikace postihly i mlékárenský průmysl, kde v loňském roce došlo naopak k dramatickému propadu cen. Evropští zemědělci z poklesu často viní postupné odbourávání mléčných kvót, na němž se EU dohodla v rámci tzv. health checku společné zemědělské politiky. Jeho příčiny je ale třeba hledat spíše v celkovém poklesu poptávky, k němuž došlo v důsledku hospodářské a finanční krize. Svůj díl na zhoršení pozice producentů mléka nese podle Komise také nerovné postavení smluvních stran.
Fungování výrobního řetězce
Ministři zemědělství EU si prvně vyměnili názory na fungování výrobního řetězce v zemědělském odvětví na svém únorovém jednání (22. února) a zároveň se shodli na tom, že je třeba jej zlepšit.
Španělská ministryně zemědělství Elena Espinoza včera novinářům sdělila, že ministři hodlají „podporovat udržitelné tržní vztahy“ mezi hráči, kteří jsou součástí výrobního řetězce a podporovat jeho vyšší transparentnost. Opatření, která by šla tímto směrem mají podle ministryně zvýšit konkurenceschopnost odvětví a omezit cenové výkyvy.
Ministři se dále shodli na tom, že je třeba zlepšit „integraci a konkurenceschopnost zemědělského a potravinářského výrobního řetězce“ a odstranit překážky, které podporují roztříštěnost evropského trhu se zemědělskými produkty
Zdroj: Euractiv.cz
Další články v kategorii Venkov
- Nová zelená úsporám je největší sociálně-ekonomický stimul posledních let, zaznělo na konferenci NZÚ 2025 (01.07.2025)
- Česko má další CHKO. Vznikla na soutoku Moravy s Dyjí, část místních je proti (01.07.2025)
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)
- Slatiňany slaví 80 let chovu starokladrubských vraníků v hřebčíně (26.06.2025)
- V ČR byl po deseti měsících potvrzen africký mor prasat u uhynulého divočáka (25.06.2025)
- Zelenina ze hřbitova: Vídeň podporuje netradiční městské zahradničení (23.06.2025)
- Pravidla pro cestování se zájmovými zvířaty do zahraničí (23.06.2025)
- Rybář vytáhl z řeky vzácnou "upíří rybu". Tohoto tvora při koupání potkat nechcete (23.06.2025)