Klesající šance pro chov prasat v Kanadě
28.01.2009 | ÚZPI
Kanadští chovatelé prasat a masozpracující podniky se nacházejí v kritické hospodářské situaci. Profesor Widhorst v tom spatřuje šanci pro evropské zemědělce.
Kanadská produkce vepřového masa se po desetiletích růstu potýká s těžkou ekonomickou krizí.
Přezásobení trhu při současně stoupajících výrobních nákladech dostalo mnoho farem specializovaných na chov prasat do tísnivé finanční situace.
Vláda se pokouší tento problém řešit pomocí státního programu, který by měl čelit nadprodukci a pomoci farmářům překlenout krizové období poskytováním půjček s výhodnými úroky. Vzhledem ke stávající situaci je ale podle názoru německého experta profesora Windhorsta z univerzity ve Vechtě pochybné, že by taková opatření byla schopná krizi vyřešit. Početní stavy prasat budou i nadále klesat a tím se postupně nastartuje konsolidační proces v primární produkci a také v oblasti porážky a masozpracujícího odvětví.
Další vývoj v chovu prasat v Kanadě bude mít dopad na světový trh. Pokles vývozu kanadského vepřového masa tak bude zlepšovat exportní vyhlídky Spojených států a států EU, které by tak mohly realizovat svoji nadprodukci.
Nová značka by měla pomoci situaci stabilizovat
V srpnu 2008 zareagovali kanadští chovatelé prasat na narůstající problémy koncipováním nové obchodní značky „Canadian Pork„. Označení vepřového masa na pultech obchodů touto značkou společně s obrázkem typického kanadského javorového listu by mělo zákazníkům ulehčit identifikaci zboží domácího původu. Anketa, kterou uspořádala Canadian Federation of Agriculture (www.cfa-fca.ca) ukázala, že 90 až 95 % spotřebitelů upřednostňuje kanadské potraviny. Více než polovina respondentů se také vyslovila, že je připravena za ně zaplatit o něco vyšší cenu, aby podpořila kanadské chovatele prasat. Touto aktivitou chtějí chovatelé prasat očividně čelit expandujícím dovozům ze sousedních Spojených států.
Vláda hodlá program podpořit finanční částkou ve výši 1,4 mil. kanadských dolarů. Tento krok má nepochybně za cíl i razantnější průnik do amerických potravinářských řetězců, kde by mohlo kanadské vepřové maso díky jasné identifikaci uspět. Není vyloučeno, že by se tím mohly otevřít nové odbytové možnosti.
WINDHORST, H.-W.: Sinkende Chancem für kanadische Schweine
DLZ, 2008, č. 12, s. 112-115
Další články v kategorii Venkov
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)
- Slatiňany slaví 80 let chovu starokladrubských vraníků v hřebčíně (26.06.2025)
- V ČR byl po deseti měsících potvrzen africký mor prasat u uhynulého divočáka (25.06.2025)
- Zelenina ze hřbitova: Vídeň podporuje netradiční městské zahradničení (23.06.2025)
- Pravidla pro cestování se zájmovými zvířaty do zahraničí (23.06.2025)
- Rybář vytáhl z řeky vzácnou "upíří rybu". Tohoto tvora při koupání potkat nechcete (23.06.2025)
- Žena v Anglii zemřela na vzteklinu. Nejspíš se nakazila od psa v Maroku (19.06.2025)
- Průzkum: Přítomnost domácích mazlíčků v kanceláři pomáhá zvládat stres (19.06.2025)