Kdo nám pomůže?
23.05.2002 | Ekonom
Zemědělci pozorně naslouchali, co užitečného by se dalo najít v programech politických stran.
Zemědělci chtějí mít před volbami jasno. "Teď už nejde o politiku, jde o přežití," řekl prezident Agrární komory Václav Hlaváček na shromáždění zemědělců, svolaném do Větrného Jeníkova na Vysočině. Politikové různých stran na něm byli podrobeni křížovému výslechu, co jsou pro zemědělce ochotni udělat v nejistých dobách před vstupem do Evropské unie.
Hlaváček se bojí, že politici hodili zemědělce přes palubu v intencích evropského komisaře pro rozšíření Güntera Verheugena, že kvůli 150 tisícům lidí v zemědělství si Česká republika nepokazí vstup do Unie.
Zemědělci chtěli zjistit, která politická strana by jim mohla zajistit perspektivu. Nejistot přichází z Bruselu mnoho. Jsou to kvóty pro množství zemědělských výrobků a nerovně nastavené podmínky konkurenčního boje se současnými členy Unie.
Pokud budou pro české zemědělce za produkci nižší přímé platby, než mají jejich kolegové v Unii, nelze předpokládat, že těch 150 tisíc lidí, reprezentujících 3,5 procenta práceschopného obyvatelstva, v oboru vydrží. Zemědělcům vadí bezmocnost. Od nové politické reprezentace čekají, že jim umožní nákup půdy za zvýhodněných podmínek a zařídí dorovnání okleštěných unijních dotací ze státního rozpočtu.
Tomu odpovídal potlesk nebo nesouhlasné mručení v sále, když politikové představovali zemědělské programy svých stran. Na otázky zemědělců ve Větrném Jeníkově odpovídali Jaroslav Palas (ČSSD), Miloslav Kučera (ODS), Jan Grůza (Koalice), Pavel Kováčik (KSČM) a Jan Veleba (Strana venkova-spojené občanské síly).
Jaké tedy je a má být české zemědělství v představách politických stran? Heslo v titulku je naše shrnutí jednotlivých programů.
ČSSD: Funkční zemědělství na veškeré půdě
Základem prosperity venkova zůstane rozvoj zemědělství a lesnictví. Spravedlivou soutěž se zemědělci EU umožní systém dodatečných domácích podpor ze státního rozpočtu. Cenovému diktátu nadnárodních prodejních řetězců musí prvovýrobci čelit zakládáním vlastních obchodních organizací, jejichž vznik strana podpoří. Stát se musí dále zasazovat o zdravotní nezávadnost potravin. V nevýhodných přírodních podmínkách dostanou zemědělci příplatky za údržbu krajiny. Podporu za ekologicky únosnou výrobu dostanou všichni zemědělci, ať jde o družstva, společnosti nebo soukromníky. Zemědělci dostanou možnost nabývat státní půdu za výhodných podmínek. Stát bude přísně dohlížet na dodržování ekologických norem a zákonů, protože příroda je celospolečenské bohatství. S podporou mohou počítat zájmová sdružení myslivců, rybářů, zahrádkářů, včelařů a chovatelů drobného zvířectva.
Koalice: Hledejme únikové cesty
Z jejího pojetí vyplývá, že zemědělci by se měli stát údržbáři krajiny, přičemž produkce potravin není v jejich programu na prvním místě. Kladou důraz na nepotravinářské využití produkce, například pro výrobu pohonných hmot by měl sloužit bioetanol z obilí. Zemědělské farmy mají být centrem pro využití volného času. Agroturistika by mohla přinést až 30 procent výnosů, jako je tomu už někde v zahraničí. Zemědělce v méně příznivých oblastech podpoří při přechodu na extenzivní formy hospodaření a zasadí se o přísun peněz ze strukturálních fondů EU na rozvoj infrastruktury a agroturistické přitažlivosti venkova. Zasadí se o rozvoj ekologického a alternativního zemědělství. K tomu má sloužit i celoživotní vzdělávání zemědělců a rozvoj výzkumu na vysokých školách. Prodej půdy za výhodných podmínek není nutný, i v EU hospodaří zemědělci na pronajatých pozemcích.
ODS: Restrukturalizace teprve přijde
Intenzivní zemědělství zůstane jen v příhodných oblastech, kde vydrží bez dotací. Žádné kvóty, žádná podpora, nýbrž otevřený trh, a to i ve vztahu k zahraničí. Zájmy zemědělských prvovýrobců prosadí odbytová družstva, která musí teprve vzniknout. Cenová politika odbytových družstev povede k tomu, že zemědělci, hospodařící v podprůměrných podmínkách si budou muset najít jiné výrobní programy. To povede ke skutečné restrukturalizaci, která změní zemědělskou mapu ČR na hlavní a marginální produkční oblasti. Státní ochrana spotřebitelů musí skončit, zákazníci nechť se sami rozhodnou, jakému zboží mají důvěřovat. O dotace z EU nemá cenu bojovat, ale je třeba dosáhnout toho, aby byly zrušeny v celé Unii. Dotační politika EU je ostatně stanovena jen do roku 2006 a do té doby se její podoba musí přehodnotit.
KSČM: Plná soběstačnost v potravinách
ČR by se měla vrátit k plné soběstačnosti a k vývozu potravin, jejichž produkce odpovídá našim klimatickým podmínkám. Ochrana a podpora zemědělství by měla být na nejvyšší možné úrovni. Zemědělství kultivuje krajinu a rozvíjí venkov, proto je třeba tyto funkce podpořit i z rozpočtu jiných ministerstev. Stát by měl zemědělcům garantovat vyšší výkupní ceny, aby se na ceně potravin nepodíleli jen 25 procenty jako dosud, ale přiblížili se úrovni v OECD (40 %) a EU (49 %). V podhorských a horských oblastech dotovat i mimoprodukční funkce zemědělství - krajinotvorbu a udržení pracovních míst. Stejné podmínky k podnikání pro všechny formy vlastnictví. Lidé na vesnici musí mít srovnatelné podmínky s městem, tedy mzdy, pracovní příležitosti i dostupné služby. Má-li se prodávat státní půda, pak jen do českých rukou za dostupné ceny. Půda, která leží ladem, nikoho neživí.
Strana venkova-spojené občanské síly:
Venkov je náš společný domov
Ne útlum, ale rozvoj českého, moravského a slezského zemědělství. To zcela bezdůvodně vyklidilo své pozice a stalo se nevýznamným oborem, přesto s navazujícími odvětvími představuje pětinu pracovních míst naší ekonomiky. Je třeba obnovit potravinovou soběstačnost a využít k tomu všechny přírodní zdroje naší země. Podmínkou je uchování půdy v českých rukou, což zajistí novela zákona. Na dotované zahraniční potraviny bude uvaleno clo, aby jejich cena odrážela skutečné náklady na výrobu. Vstup do EU strana podpoří pouze za rovnocenných podmínek se současnými členy. Pro zdravý a rovnoprávný život na venkově vytvoří nové pracovní příležitosti podporou drobného a středního podnikání. Je třeba obnovit dopravní obslužnost vesnice, budovat veřejné komunikace a zázemí pro kulturní vyžití.OLB
Další články v kategorii Venkov
- Prazdroj otevřel expozici k surovinám na výrobu ležáku, lidé je mohou ochutnat (28.05.2025)
- Zelenou horu letos nebudou spásat oblíbení berani. Chovatelé se bojí šíření slintavky a kulhavky (27.05.2025)
- Geniální jestřáb pochopil semafor a využil ho pro lov (26.05.2025)
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)