Jednotná evropská měna má zjednodušit život
21.06.2001 | Hospodářské noviny
Za půl roku začnou Evropou obíhat nové bankovky a mince: Euro nastupuje!
Jiří Němeček
Zavedení jednotné evropské měny k 1. lednu příštího roku s sebou přinese jistě řadu problémů. Ty by měly být ovšem jen krátkodobého charakteru, obecně by se mělo používání eura vyplatit jak podnikům, tak obyčejným občanům - a to nejen obyvatelům tzv. eurozóny.
Některé, byť možná podružné výhody i nevýhody jsou zřejmé na první pohled. Jiné odhalí až praxe.
Jednoduché cestování
Pro praktické cestování (ať už služebně nebo za turistikou) je na prvním místě zřetelná výhoda jedné měny bez nutnosti vyměňovat hotovost, přepočítávat ceny z národních měn a tak podobně.
Nejde ale jen o to, že v peněžence při placení hledá zákazník německé marky mezi francouzskými franky nebo španělskými pesetami. Zavedení jedné měny je výhodné nejen z hlediska pohodlnosti placení, ale i z hlediska ochrany spotřebitele. Jednotná měna dokáže (nejen) díky absenci kursových rozdílů, že kupující na první pohled pozná předražené nebo naopak výhodně levné zboží. Konkurenceschopnost zboží i služeb poměřovaná konečnou cenou se tak velmi rychle a jednoduše rozšíří přes celý evropský trh.
Pro firmy, jejichž zaměstnanci často cestují po Evropě, přibude další výhoda - sníží se výrazně náklady na řízení hotovosti a sníží se administrativa kolem služebních cest. Tuto výhodu pocítí zejména střední a malé podniky.
Všechny uvedené faktory přitom zvýhodní nejen přímé členy eurozóny, ale i příchozí z nečlenských států. Výhod eura tak využijí okamžitě i čeští turisté a obchodníci.
Konec kursového rizika
Bez rizika není samozřejmě žádná obchodní transakce - v rámci eurozóny se ale ztratí tzv. kursové či měnové riziko. Zajišťovat se proti změně kursu nebo pádu měny už bude od Nového roku pro navzájem obchodující členy eurozóny naprosto zbytečné. Ať nákup či prodej probíhá doma nebo přes národní hranice, měna je jen jedna. Kromě problémů s vyčíslením hodnoty obchodu tak odpadají i náklady na zajištění proti kursovým rizikům.
Účetnictví jako na dlani
V účetnictví platí vlastně stejné výhody jako při vykazování služebních cest. Odpadá nutnost kursového přepočítávání den ode dne, a tudíž se ztrácí i nutnost vybilancovávat kursové ztráty a zisky.
Pro naše podniky se ale prakticky nic moc nezmění - bezhotovostní platební styk v eurech už v rámci tříletého přechodného období probíhá od počátku roku 1999.
Podobně je to i u úvěrů přijímaných ze zahraničí. Například půjčky v německých markách jsou od stejného data vlastně jen jiným vyjádřením eura. Úroková sazba se odvozuje od sazby EURIBOR, což je fakticky eurosazba, ať je už účetně vykázána v markách, eurech nebo jiné měně eurozóny.
Přesto i naše podniky stále více pracují s eurem místo s národními měnami. Dokazuje to i statistika zahraničního obchodu: podíl eura na zahraničněobchodních operacích dosahuje už jedné třetiny a stále roste.
Nedůvěra se vyplatí
Každá změna má i svoje nevýhody. Změna v oblasti peněz, především bankovek, na sebe pravidelně poutá pozornost spekulantů i podvodníků. I proto Evropská centrální banka stále tají konkrétní ochranné prvky, které budou nové peníze obsahovat. Jakým způsobem budou moci veřejnost i odborníci poznat originální bankovku od možného falzifikátu, to zveřejní banka jen několik měsíců před uvedením hotovosti do oběhu.
Má to dva hlavní důvody. První nevypadá až tak důležitě, ale napovídá, že eurobankéři berou zavedení nové měny velmi vážně. Podle nich je lepší začít konkrétní osvětu nutné až "na poslední chvíli", aby v povědomí veřejnosti při přechodu na novou měnu zůstalo co nejvíce informací.
Druhý důvod je bezpečnostní. Možní padělatelé nebudou mít mnoho času se připravit a případná falza, která vrhnou do oběhu, by tak měla být už zpočátku lépe rozeznatelná. Až si uživatelé na nová platidla zvyknou, budou si muset zvyknout i na stále vyšší úroveň padělků. A čím stabilnější měnou euro bude, tím více bude lákat pozornost falzifikátorů.
Prakticky jde o jediné: pokud někdo nabídne k výměně eurobankovky ještě před koncem letošního roku, jde zcela zaručeně o padělek.
Protiváha dolaru
Euro by se mělo stát hlavní konkurenční měnou dolaru. Se všemi důsledky. Bez jednotné měny by nebyl dokončen jednotný vnitřní trh Evropy, ekonomiky starého kontinentu by zůstaly rozdělené a relativně slabé. Schopnost mezinárodně konkurovat integrované ekonomice USA i nízkomzdovým asijským "tygrům" by se jinak dále snižovala.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)