Jak probíhá označování hovězího masa v ČR
22.11.2001 | ÚZPI
Inspektoři okresních a městských veterinárních správ ČR kontrolují plnění vyhlášky č. 326/2001 o povinném označování hovězího masa při uvádění na trh, která nabyla účinnosti 1. října 2001. Podle vyhlášky je potřeba u hovězího masa uvádět věkovou kategorii zvířat (tj. zda jde o mladý skot, mladého býka, volka, jalovici nebo krávu), dále registrační číslo zvířete, číslo schválení jatek a číslo schválení bourárny, evidenční číslo posledního chovu, datum porážky a u kusu vyšetřeného na BSE číslo laboratoře.
Inspektoři okresních veterinárních správ realizovali v jednotlivých krajích stovky kontrol, při nichž nebyla zjištěna závažná pochybení. Závady byly zjištěny asi v deseti případech ze stovky kontrol. Spočívaly hlavně v technických problémech při přenosu informací z jatek přímo na pult řeznictví.
Všechny případy byly zatím řešeny domluvou nebo protokolem se stanovením lhůty k odstranění zjištěných závad a následnou kontrolou.
Ze zjištěných nedostatků vyplynulo např. upřesnění, že pokud maso prochází přes více bouráren, zejména při dalším zpracovávání, musí být označena poslední bourárna. Podle dokladů musí být zjistitelný původ masa až na úroveň chovatele jatečného zvířete. Již od počátku roku nesmí na jatkách přijmout dobytče, které není identifikovatelné. Zvíře, které nebude průkazně označeno identifikačním číslem bude určeno na nutnou porážku, tj. jako podezřelé, neidentifikovatelné a jeho maso nebude použito pro lidskou spotřebu.
Při zjištění jakéhokoli, zejména úmyslného špatného označování mohou orgány veterinárního dozoru a také Česká zemědělská a potravinářská inspekce uložit pokutu až do výše tří milionů korun. Není-li maso označeno, lze uložit pokutu do milionu korun (§ 6 zákona o potravinách, č. 110/1997 Sb.), v případě nedostatečného označení, které je možné posoudit jako klamavé, může pokuta (podle stejného zákona § 10) dosahovat až tři miliony korun.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)