Jak ochránit stáda hospodářských zvířat před vlkem a medvědem. Odborná doporučení vycházejí z tuzemských i zahraničních zkušeností
11.03.2021 | AOPK ČR
Standard na ochranu hospodářských zvířat byl pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR zpracován pod záštitou České zemědělské univerzity ve spolupráci s chovateli a dalšími spolupracovníky.
„Navrhovaná opatření nejsou sepsána od stolu, vycházejí z praxe českých i zahraničních chovatelů. Dbáme na vzhled a prostupnost krajiny, proto nejsou doporučovány žádné vysoké ploty. Vlci se do ohrady nejčastěji dostávají podlezením či podhrabáním, zásadní je tedy kvalitní ochrana u země,“ vysvětluje František Groessl, chovatel hospodářských zvířat z ČSOP Libosváry, jeden ze spoluautorů standardu.
Standard zahrnuje ochranu pasených zvířat (ovce, kozy, skot) před vlkem obecným a medvědem hnědým a také zabezpečení včelstev proti medvědům. Je doplněn nákresy a popisuje možné kombinace opatření, které chovatel hospodářských zvířat může aplikovat a které ve svém důsledku mohou stáda účinně ochránit. Vychází z prověřených a úspěšně realizovaných opatření u nás i jinde v Evropě. Zabývá se možnými způsoby ochrany stád před predátory, jako jsou jiná organizace pastvy, dohled člověka - pastevce, práce pasteveckých psů nebo technická opatření (různé typy oplocení). V ideálním případě je dobré tyto způsoby kombinovat.
Podklad pro získání dotace, pro odškodnění nikoliv
Standard je nyní především podkladem pro podávání projektů financovaných z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), podporujících zabezpečení hospodářských zvířat před útoky velkých šelem [1].
Dodržování standardu dnes není závazné pro uznání nároku náhrady škody na domestikovaných zvířatech podle zákona č. 115/2000 Sb. o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy. Při přípravě novely zmíněného zákona v průběhu roku 2021 však bude standard využit pro definování minimálního povinného zabezpečení pasených zvířat pro vznik nároku na náhradu škody.
„Nyní je podle zákona škoda vyplácena i v případě, že je pastvina obehnaná jedním drátem, pod kterým vlk jednoduše projde. To by se mělo do budoucna změnit a vyplácení náhrad navázat na minimální preventivní opatření, podkladem pro to bude právě standard. Funguje to tak v některých německých spolkových zemích a debata se o tom vede i ve Švýcarsku,“ objasňuje Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Část chovatelů se opravdu snaží a stáda zabezpečuje, k mnoha dalším ale jezdíme na šetření škod opakovaně a vidíme, že se nic nezměnilo. Vlci se pak naučí do ohrad chodit, což poškozuje všechny,“ dodává.
Prevence je základ
Potvrzuje to i průzkum zabezpečení pastvin, který během podzimu prováděli pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v chráněné krajinné oblasti Broumovsko.
„Zjistili jsme, že ohrazení na drtivé většině pastvin na Broumovsku (94,1 % celkového počtu), nebrání dostatečně vniknutí vlků. Naopak dobře zabezpečeno je pouze 1,1 % pastvin, 4,8 % pastvin pak má oplocení s drobnými nedostatky, které jsou kompenzovány buď přítomností pasteveckých psů nebo zavíráním zvířat na noc do stájí,“ konstatuje Hana Heinzelová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
O finance na preventivní opatření na ochranu stád ve výši 100% dotace si mohou chovatelé v současné době požádat z Operačního projektu Životní prostředí. Vzhledem k administrativní náročnosti podávání projektů připravuje AOPK ČR pro další programové období (OPŽP 2021–2027) některá zjednodušení. Dál připravila návrh národního dotačního titulu k financování preventivních opatření pro drobné chovatele a dotace na krytí vícenákladů spojených s náročnější organizací pastvy při ochraně zvířat před vlkem.
Standard „Ochrana hospodářských zvířat před útoky velkých šelem“ (SPPK E 02 006: 2021) je k dispozici ke stažení zde: https://www.navratvlku.cz/download/526/standard-ochrana-hospodarskych-zvirat.pdf.
AOPK ČR nyní připravuje sérii krátkých videí o doporučovaném zabezpečení stád a nejčastějších problémech v zabezpečení pastvin. První z nich si můžete prohlédnout nahttps://www.youtube.com/watch?v=FB-TBl1oqnY
https://www.youtube.com/watch?v=UYqPdcq2pcA
Podrobnosti o vlcích, zabezpečení stád i postupu při náhradě škod jsou přehledně k dispozici na www.navratvlku.cz.
Poznámky:
[1] Standard byl promítnut do stávajících Doporučených optimálních opatření na ochranu hospodářských zvířat před vlky, aktualizovány byly také náklady obvyklých opatření. Proto došlo k modifikaci 110. výzvy z OPŽP, která k dnešnímu dni nabývá platnosti.
Kontakt:
Jindřiška Jelínková, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí oddělení druhové ochrany živočichů, e-mail: jindriska.jelinkova@nature.cz
Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, e-mail: karolina.sulova@nature.cz, tel: 724 102 406
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.
Další články v kategorii Venkov
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Nová zelená úsporám je největší sociálně-ekonomický stimul posledních let, zaznělo na konferenci NZÚ 2025 (01.07.2025)
- Česko má další CHKO. Vznikla na soutoku Moravy s Dyjí, část místních je proti (01.07.2025)
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)
- Slatiňany slaví 80 let chovu starokladrubských vraníků v hřebčíně (26.06.2025)
- V ČR byl po deseti měsících potvrzen africký mor prasat u uhynulého divočáka (25.06.2025)