Inspekce dravců dopadla dobře
12.10.2001 | Orlické noviny
Padesát jestřábů, šestatřicet sokolovitých dravců a dvacet orlů se letos zapojilo do prvního dne XXXIV. ročníku sokolnických lovů, které včera na nádvoří opočenského zámku slavnostně zahájil předseda Klubu sokolníků při Českomoravské myslivecké jednotě Václav Svoboda.
Opočno - Ještě dnes a zítra se po ranním nástupu rozjedou sokolníci do různých honiteb na Rychnovsku, Pardubicku, Královéhradecku a Náchodsku. "Počet dravců však není konečný, protože mají přijet ještě sokolníci z pobaltských republik," uvedla včera vrchní lovčí Mirka Křipková, která rozdělila skupiny dravců do honiteb. "Dnes se odjíždí do Librantic, Byzhradce, Ostřetína, Velké Jesenice, Očelic, Olešnice a bažantnic v Mochově a Černíkovicích," upřesnila lovčí.
Odstrašující případ
Letos poprvé se součástí setkání stala i kontrola dravců Českou inspekcí životního prostředí.
"Ta spočívala ve fyzické kontrole nezaměnitelného značení, což je nesnímatelný plombovaný kroužek nebo křídelní značka. V osm hodin ráno byli čtrnácti pracovníky inspekce zkontrolováni všichni dravci, kteří se účastní lovů," uvedl k opatření Václav Svoboda. Jak doplnil, bezproblémová inspekce svědčí o tom, že případ jejich bývalého člena, který na Slovensku odcizil z hnízda orla skalního, což velmi poškodilo pověsti ušlechtilého sokolnictví, byla skutečně ojedinělou výjimkou.
"Myslím si, že v každé společnosti se najde jedinec, který hold poruší její řád. Doufáme, že to však byl poslední případ a tvrdé odsouzení viníka bude dostatečným odstrašujícím případem pro ostatní, které by něco podobného napadlo," pohrozil předseda s tím, že sokolnictví má ve svém prvním paragrafu zaneseno zachování dravců v přírodě, jejich ochranu a podporu.
Přirozený způsob lovu
"Je skvělé, že se Opočno stalo centrem tradičního setkání sokolníků, kteří zde mají vytvořeno vhodné zázemí," zhodnotil význam mezinárodního setkání přítomný starosta Zdeněk Filip, který prý nikdy nebyl myslivcem, ale zvířata má rád, protože je chovatelem domácího zvířectva.
"Dravci během tří dnů neuloví takové množství zvěře, které by ohrozilo jejich stavy.Přitom jde o přirozený způsob získávání potravy, který se v přírodě odehrává denně. Navíc dravec většinou uloví nemocné či jinak postižené zvíře, takže dochází i k určité očistě," míní o způsobu lovu Filip.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)