Houby už rostou, mykologové předpovídají žně
18.06.2010 | Hobby magazín
Během několika dní by se měla úroda hub zmnohonásobit. Podle mykologů jsou teď pro ně ideální podmínky. Trvá dostatečné vlhko a relativně teplé počasí.
Už teď začaly růst díky vlhku a teplu různé druhy hřibů - od takzvaných babek přes kováře až po hřib hnědý (panský). Objevují se také klouzky a ryzce. A předpovědi naznačují, že brzy se úroda hub znásobí.
"Během několika dnů to nabere na intenzitě," věří choceňský mykolog Libor Tmej. Jeho kolega ze Slatiňan Pavel Brůžek říká, že už je to jen otázka dnů. "Ke konci tohoto chladnějšího týdne začnou houby růst ve velkém," domnívá se.
Na houbařských serverech to začíná žít
Očekávání houbařů potvrzují i debaty na houbařských serverech. "Včera jsem viděla pána se středním košíčkem hub, ptala jsem se, odkud. Ale vyštěkl na mě - z lesa. Tak se to snad rozběhne," očekává boom houbařka, která se podepsala jako Jana a je ze Zličína na okraji Prahy.
Na houbařských internetových serverech už to vypadá jako na vrcholu podzimní sezony, kdy do lesů vyrážejí celé rodiny.
"Včera jsem zkontroloval malé lištičky, do konce týdne začnou pravé liščí žně na Pelhřimovsku," těšil se v úterý pisatel z Vysočiny.
Ne všichni odborníci však sdílejí optimismus houbařů. Přes povzbudivé zprávy se jim i v těchto dnech může stát, že z některého lesa budou odcházet s prázdným košíkem.
Mykologové upozorňují, že situace se v různých regionech liší, dokonce místo od místa. "Zatím se nedá mluvit o sbírání hub, spíše o jejich hledání," naznačil včera brněnský mykolog Vladimír Antonín, že houby nemusí být vidět na první pohled na velkých prostranstvích.
Výskyt hub navíc bývá podobně proměnlivý jako počasí. Zatímco v blízkosti Brna hub moc není, hřiby se bez problémů najdou třeba v Podyjí. Vladimír Antonín proto v nejbližších dnech nečeká žádnou velkou houbařskou explozi. Ta přijde, až se půda ještě o něco více prohřeje.
Rostou i houby typické pro konec podzimu
V začínající houbařské sezoně se už objevily i některé rarity. V Pardubickém kraji například roste čirůvka fialová, která je typická pro konec podzimu, nebo také václavky.
Další zvláštností je, že hřiby kováři se dají najít dokonce i ve výškách okolo 700 metrů nad mořem v Jizerských horách a podhůří Krkonoš. Zatímco pro běžné houbaře teď začíná letošní sezona, pro znalce hub, které nezajímá jen to, jak budou chutnat na talíři, sezona trvá po celý rok.
Už od začátku března se v lesích nacházejí typicky jarní houby jako například ohnivce, smrže či kačenky. Letos se tyto houby objevily dokonce o něco později než loni.
Další články v kategorii Venkov
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Nová zelená úsporám je největší sociálně-ekonomický stimul posledních let, zaznělo na konferenci NZÚ 2025 (01.07.2025)
- Česko má další CHKO. Vznikla na soutoku Moravy s Dyjí, část místních je proti (01.07.2025)
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)
- Slatiňany slaví 80 let chovu starokladrubských vraníků v hřebčíně (26.06.2025)
- V ČR byl po deseti měsících potvrzen africký mor prasat u uhynulého divočáka (25.06.2025)
- Zelenina ze hřbitova: Vídeň podporuje netradiční městské zahradničení (23.06.2025)