Houbová nadílka je čím dál pestřejší: rostou hřiby, křemenáče i bedly
24.09.2010 | Hobby magazín
Houbaři mají podle zkušených mykologů velkou naději, že se jim letošní podzim vydaří. Už teď se objevuje více podzimních druhů a proti minulým týdnům je výběr daleko pestřejší.
"Houby rostou celkem dobře, druhový sortiment se ale pozměňuje. Přestože rostou hřibovité houby, jejich skladba se mění. Stále více je podzimních hub," řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.
Upřesnil, že už nerostou všechny druhy hřibů či holubinek. Objevuje se ale hodně klouzků. "Masově se rozmnožil například klouzek kravský, který je méně známý. Je to ale docela dobrá houba. Často se objevuje také klouzek obecný," popsal aktuální situaci v lesích mykolog.
Kolem Prahy je sucho, v podhůří je to lepší
Uvedl zároveň, že proti minulému týdnu růst hub poněkud stagnuje: "Srážky nejsou tak pravidelné jako v minulých týdnech a od toho se situace odvíjí. Teploty ale houbám stále vyhovují." Do dalšího týdne se očekává ochlazení a také srážky, které houbaři uvítají. Lesy ve středočeském regionu jsou v současné době poněkud proschlé.
Na Vysočině, ve východočeské či jihočeské oblasti jsou ale poměry lepší. "Tamní krajina je členitější a v pohraničním pásmech za Krušnými horami a Krkonošemi nebo za Šumavou je více srážek. Sběr hub je tam bohatší," uvedl Landa. Ani v Praze ovšem situace není nijak špatná. Takový houbařský boom jako před třemi týdny už není, ale situace je stále dobrá, i když se houby musí hledat. Jak houby hledat se dočtete v předcházejícím článku.
Objevují se podzimní druhy, mizí ty jedovaté
V současné době hojně rostou kozáky a křemenáče různých druhů. "Vyskytují se obvykle pod břízami, osikami a výjimečně také pod duby. V těchto dnech je často vidět křemenáč dubový. Dobře rostou bedly. Z holubinek lze stále najít holubinku mandlovou či holubinku namodralou. To jsou dobré jedlé houby," upřesnil Landa.
Podle něj se nadílka bude měnit na čirůvky, mlženky, opeňky měnlivé či václavky. "Naděje na to, že podzim bude pro houbaře pohodový, je velká," dodal. Pokud jde o jedovaté houby, není už tolik muchomůrek. Muchomůrky tygrované nebo závojenky olovové prakticky zmizely. Po lesích ale přibylo hodně pavučinců a vláknic. Tyto druhy ale lidé obvykle nesbírají a otravy tak příliš nehrozí.
Další články v kategorii Venkov
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Nová zelená úsporám je největší sociálně-ekonomický stimul posledních let, zaznělo na konferenci NZÚ 2025 (01.07.2025)
- Česko má další CHKO. Vznikla na soutoku Moravy s Dyjí, část místních je proti (01.07.2025)
- Vodní dílo Nové Heřminovy míří ke stavebnímu povolení. Povodí Odry o něj chce požádat do konce léta, výkupy pozemků jsou téměř dokončeny (26.06.2025)
- Je libo maliny? Plantáž u Telče nabízí samosběr, lidé o něm příliš nevědí (26.06.2025)
- Vyšebrodský klášter chce opravit zchátralý pivovar za stovky milionů korun (26.06.2025)
- Slatiňany slaví 80 let chovu starokladrubských vraníků v hřebčíně (26.06.2025)
- V ČR byl po deseti měsících potvrzen africký mor prasat u uhynulého divočáka (25.06.2025)