Fencl dal unii svoji vizi zemědělství
21.11.2001 | Hospodářské noviny
Kritici tvrdí, že Česko zatím podporu venkovských oblastí na rozdíl od Evropské unie zanedbává.
Podpora zaměstnanosti na venkově a péče o krajinu bude mít v agrární politice stále větší význam. Vyplývá to z dokumentu, který včera přednesl v Bruselu ministr Jan Fencl spolu se svým rakouským protějškem Wilhelmem Moltererem.
Oba politici v něm při zasedání Rady ministrů zemědělství EU a kandidátských zemí představili svoji vizi budoucnosti evropského zemědělství. "Je to příspěvek do nadcházející diskuse na toto téma," řekl Fencl. Pro českou agrární politiku je především Fenclovo přitakání větší podpoře venkova velmi důležité proto, že jeho úřad je v tuzemsku kritizován právě kvůli zanedbávání této oblasti.
Zmíněný materiál obou ministrů ovšem už v úvodu zdůrazňuje, že "zemědělství nepodporuje pouze produkci vysoce kvalitních potravinářských a nepotravinářských výrobků". Má i další funkce: stabilizaci venkovského osídlení, udržování zaměstnanosti, údržbu krajiny, pomáhá rozvoji turistiky.
Dokument dále konstatuje, že kromě zvýšení zdravotní bezpečnosti a kvality potravin je dalším úkolem společné zemědělské politiky unie "zajistit zesílení venkovského rozvoje jako jejího druhého pilíře".
Další pasáž na toto téma pak přímo říká, že význam podpory venkova v agrární politice by se měl zvýšit a "postupně se svým rozsahem vyrovnat podpoře zemědělského trhu". Význam tohoto trendu má po rozšíření unie ještě zesílit. Oba ministři se přitom plně hlásí k principům dosavadní Společné zemědělské politiky unie. Ta k rozšiřování podpor na mimoprodukční funkce zemědělství dlouhodobě a cíleně směřuje.
Vedle důrazu na venkov jsou v prohlášení rovněž texty týkající se diskusí kandidátských zemí včetně Česka s unií. V těchto jednáních uchazečské státy požadují, aby měly po přijetí do společenství stejné podmínky jako tamní farmáři. To se hlavně týká takzvaných přímých plateb, jež zemědělci unie dostávají za své hospodaření ze společné bruselské pokladny.
Dokument k tomu například uvádí, že "vytvoření rovnocenného prostředí, práv a povinností pro všechny zemědělce je podmínkou, která umožní začlenění zemědělského sektoru České republiky do jednotného trhu Evropské unie".
Fenclův oponent, stínový ministr zemědělství Miloslav Kučera, by posílení podpor pro venkov v agrární politice velice vítal. Nevěří však, že to dnešní šéf agrárního resortu myslí vážně. "Vždyť právě ministr Fencl je viníkem historické chyby, když potlačuje vlastníky půdy a soukromé farmáře, kteří tvoří základ života na venkově," tvrdí. "Tím ministr ničí vztahy lidí k venkovu; kdo není vlastník, nemůže mít ten správný vztah," dodává Kučera. Podle jeho názoru Evropská unie takové "odtržení od vlastnictví" vůbec nezná.
Další články v kategorii Venkov
- Informace o aktuální úpravě mimořádných veterinárních opatření proti katarální horečce ovcí. (23.05.2025)
- Vzácný motýl modrásek komonicový potřebuje v Bílých Karpatech speciální péči. Pomůže akční plán (23.05.2025)
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)