Družstvo těží z poptávky po drůbežím
02.03.2001 | Hospodářské noviny
Drastický nárůst cen krmiv nutí jevišovickou firmu k soběstačnosti v jejich výrobě
Do šesti měsíců bude jasné, zda se evropští zákazníci začnou vracet k hovězímu masu nebo ne.
Patrick Diviš
Po roční investiční přestávce se v Agrodružstvu Jevišovice schyluje k rozhodnutí, zda podpořit expanzi a vylepšit tržní pozici dalším rozšířením farmářských kapacit. Největší tuzemský producent kuřat zatím vyčkává na stabilizaci trhu a preference spotřebitelů, které uvedla do varu hysterie kolem nemoci šílených krav (BSE).
»Do šesti měsíců bude jasné, zda se evropští zákazníci začnou vracet k hovězímu masu nebo ne,« vysvětlil předseda Agrodružstva Bohumír Rada. Spotřeba drůbežího a vepřového masa totiž vystřelila nad obvyklou úroveň právě kvůli obavám z BSE, a není jisté, zda se bude jednat o dlouhodobější trend nebo jen o výkyv. Naopak zájem o hovězí klesl podle českého statistického úřadu meziročně téměř o 10 %. »Ztráty chovatelů skotu odhaduje Agrární komora na 1,5 miliardy Kč, někteří hovoří i o dvou miliardách,« informovala mediální zástupkyně Masokombinátu Martinov Eva Kijonková.
Poptávka spotřebitelů po kuřecím mase však obecně roste již několik let. »Ve spotřebě drůbežího je stále prostor k růstu. Bílé maso vytlačuje hovězí i vepřové,« potvrdil HN Jan Boček, ekonomický ředitel největšího českého masokombinátu, akciové společnosti Kostelecké uzeniny.
Agrodružstvo Jevišovice vyšlo vstříc poptávce a v minulých letech investovalo přes 150 miliónů Kč do vybudování pěti kuřecích farem, v nichž může vyprodukovat téměř 7 miliónů kusů kuřat ročně. »Zvažujeme rozšíření o další farmu pro výkrm kuřat nebo o rozšíření chovu prasat o pět tisíc,« naznačil další plány Bohumír Rada.
První reakci na nemoc šílených krav však už má Agrodružstvo Jevišovice za sebou. Firma postupně utlumuje chov býků a ponechá si pouze přibližně šest stovek kusů krav. »Začíná být obrovská poptávka po mléku a mléčných výrobcích. Důvodem je likvidace skotu v západní Evropě,« upozornil Rada. Největší zájem o evropské mléčné produkty mají především blízkovýchodní arabské státy.
Agrodružstvo v loňském roce zvýšilo tržby u 65 % na 660 miliónů korun, přičemž letošní firemní plány jsou neméně ambiciózní. Zemědělský podnik počítá s navýšením obratu až na 900 miliónů Kč. »Roste cena kuřat a stabilizovala se výkupní cena prasat,« zdůvodnil vývoj tržeb Bohumír Rada.
I přesto, že loňský zisk překročí dvacet miliónů korun, zůstává hlavním úkolem jevišovické společnosti tvrdý boj s náklady. »Vývoj kolem nemoci šílených krav drasticky vyhnal nahoru ceny krmiv, především pak bílkovinných složek,« poznamenal Rada. Náklady na krmné směsi pro všechny farmy Agrodružstva tak v ročním vyjádření překračují půl miliardy korun. »Pronajali jsme si více než pět tisíc hektarů zemědělské půdy na Slovensku, kde budeme pěstovat sóju, kukuřici a obiloviny. Chceme být ve výrobě krmiv soběstační,« dodal předseda.
Další články v kategorii Venkov
- Populaci včel ohrožují podle studie i války (22.05.2025)
- Bez dohledu už to nejde. Kontejnery na bioodpad musí mít správce (22.05.2025)
- Zima nešetřila včelstva, novou sezonu ale vidí chovatelé jasněji (21.05.2025)
- Jak si v Česku vypěstovat batáty: Porostou vám na zahradě i doma v květináči (21.05.2025)
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)